Už začiatkom apríla sa mnohí Ukrajinci vracali zo zahraničia domov. Ukrajinská pohraničná stráž informovala, že denne sa vracia na územie Ukrajiny okolo 22.000 jej občanov.

Aj počas Veľkej noci sa mnoho Ukrajincov vrátilo domov navštíviť svojich rodičov a osláviť s nimi najvýznamnejšie sviatky. „S deťmi som utiekla z Mariupoľa, moji rodičia ostali na Ukrajine, bývajú neďaleko Užhorodu, v mestečku Kholmets. Veľká noc je pre nás, ale aj pre celú Ukrajinu, veľmi dôležitý sviatok, sme pravoslávni veriaci a práve tento víkend sa slávi,“ reaguje Oleksandra, ktorá sa vrátila naspäť na Ukrajinu. Po Veľkej noci sa plánuje vrátiť naspäť na Slovensko. 

Veľmi veľa utečencov sa tieto dni vracia domov a tak vznikajú na hraniciach aj 14-hodinové kolóny. Niektoré ženy sa vracajú variť mužom boršč, iné odchádzajú s úplne novým autom.

Na slovensko-ukrajinskej hranici je rušno. Môže za to zrušené dovozné clo na autá. Ukrajina totiž prijala zákon umožňujúci dovoz osobných automobilov bez cla.

Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom však kapacitne na túto podstatnú zmenu nebol pripravený. Technické problémy má aj ukrajinská strana, kde sa autá registrujú.

Viac vo videu:

By Archa21