V Poľsku sa začali protesty, keď ceny pohonných hmôt dosiahli historické maximum a odborníci predpovedajú ďalšie zvýšenie v dôsledku ropného embarga EÚ voči Rusku, informujú miestne médiá.

Ceny pohonných hmôt v Poľsku sú v súčasnosti najvyššie od roku 2000. Cena najbežnejšie používaného benzínu Pb95 dosiahla v priemere 7,62 zlotých za liter (1,66 EUR), informuje portál Euractiv.

Tieto ceny už vyvolali nepokoje. V meste Bielsko-Biała v nedeľu niekoľko vodičov, ktorí predstierali, že sa im pokazilo auto, zablokovalo čerpaciu stanicu čiastočne štátnej petrochemickej spoločnosti PKN Orlen, informovali miestne médiá.

Viac vo videu:

Prezident Andrzej Duda minulý týždeň podpísal rozsiahlu novelu zákona o DPH, ktorou sa predlžuje tzv. protiinflačný štít, čo znamená, že nižšie sadzby spotrebnej dane zavedené vo februári pre niektoré palivá zostanú v platnosti do konca júla.

Odborníci však predpovedajú ďalšie zvyšovanie cien pohonných hmôt. „Všetko nasvedčuje tomu, že cena benzínu Pb95 sa čoskoro priblíži k 8 zlotým za liter (približne 1,7 eura),“ uvádza portál e-petrol.pl.

Zdroj: poland.postsen.com,FB

By Archa21