Každý druhý Slovák je nespokojný s reakciou EÚ na vojenský konflikt na Ukrajine. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu na vzorke 1007 respondentov, ktorý si objednalo Zastúpenie EK v SR u agentúry Focus.

Nespokojnosť vyjadrilo 50 percent opýtaných, spokojnosť s krokmi EÚ 45 percent obyvateľov. Podľa sociológa Michala Vašečku je viacero interpretácií vrátane polarizácie spoločnosti.

„Výsledok ale kopíruje polarizáciu spoločnosti. Tí, ktorí sú nespokojní s reakciou, patria zväčša k opozícii a nasledujú to, čo počujú od svojich lídrov, voči ktorým majú dôveru. Platí to vo všeobecnosti aj pri koalícii,“ skonštatoval Vašečka.

Poukázal tiež na to, že medzi tými, ktorí boli pri „pandémii“ zameraní silno antivaxersky, sú takí, ktorí spochybňujú samotnú vojnu na Ukrajine. „Prepojenia a kolerácie sú veľmi silné,“ podotkol Vašečka.

Aj podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus sa výsledky prieskumu lámu na pohľade voličov opozície a koalície. Nadpriemernú spokojnosť vidno podľa neho v tábore koaličných voličov a nadpriemernú nespokojnosť v tábore tých opozičných. „Je to aj vizitka vlády, ktorá je reprezentantom postoja Slovenska voči Ukrajine a toho, ako EÚ koná,“ skonštatoval Slosiarik.

Zdroj: TA3 TASR

By Archa21