Celý svet s napätím očakáva, či do niektorého štátu NATO nezablúdi zatúlaná strela, ktorá bude označená za ruskú provokáciu, na ktorú NATO odpovie silou a zatiahne svet do vojny.

Obavy narastajú po nedeľnom (13.3.2022) vyhlásení bezpečnostného poradcu Bieleho domu Jaka Sullivana. „Ak Rusko vystrelí na územie štátov NATO, zareaguje Severoatlantická aliancia plnou silou podľa piateho článku zmluvy o NATO o spoločnej obrane,“ povedal Sullivan (foto).

Sullivan uviedol, že Washington varoval Moskvu pred možným použitím chemických zbraní. Ak by Rusko nasadilo zbrane hromadného ničenia, bola by to podľa neho ďalšia hranica, ktorú by prezident Vladimir Putin prekročil.

Štáty NATO sa oficiálne odmietajú zapojiť do vojny na Ukrajine. Vyhlasujú, že nechcú zriadiť ani bezletovú zónu nad Ukrajinou, ktorú opakovane požaduje Kyjev. Zároveň členovia aliancie potvrdzujú, že pokiaľ by sa niekto z nich stal terčom útoku, budú naň reagovať všetci spoločne. Takisto štedro podporujú Ukrajinu zbraňami a strelivom.

Pred pár dňami v chorvátskom Záhrebe už havaroval dron, ktorý bol vyrobený pre potreby armády v Rusku. Nie je však známe, či patril ruskej alebo ukrajinskej armáde. 

Zostáva len dúfať, že nebude akákoľvek zámienka použitá na začatie tretej svetovej vojny od tých, ktorí si ju najviac želajú.

By Archa21