Slovenský parlament nevydal na väzobné stíhanie bývalého trojnásobného premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica. Nevyhoveli tak žiadosti generálnej prokuratúry, ktorá chcela lídra opozičnej strany vziať do väzby, aby neovplyvňoval svedkov pri vyšetrovaní kauzy Súmrak. Fico je v nej spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

O tom, či Fico pôjde do väzby, mal rozhodnúť súd, potreboval však súhlas parlamentu. Ten mu ho nedal, Fico tak bude stíhaný na slobode.

Pri plnej účasti poslancov hlasovalo za vydanie Fica 74 poslancov, 49 bolo proti, devätnásti sa zdržali a ôsmi nehlasovali. 

Všetci poslanci z hnutia Sme rodina sa zdržali, z OĽaNO sa zdržala Katarína Hatráková. Poslankyňa Romana Tabák bola v sále prítomná, no nehlasovala. Poslanec György Gyimesi – ako aj všetci ostatní z OĽaNO – napokon návrh podporil, i keď predtým váhal.

Zdržal sa aj bývalý člen klubu OĽaNO Ján Krošlák. Napriek ospravedlneniu neúčasti prišli na hlasovanie aj opoziční poslanci Stanislav Mizík a Ján Šimko.

Proti vydaniu Fica hlasovali aj poslanci Hlasu, Republiky a ĽSNS. Poslanci Tomáš Valášek (PS) a Miroslav Kollár (Spolu) boli „za“.

Kompletný výsledok hlasovania nájdete tu.

„Bola to dráma, ktorá zmiatla aj moderátorku verejnoprávnej televízie, ktorá s radosťou vykríkla, že národná rada vydala Roberta Fica do väzby. Nevydala. Nepamätám sa, kedy naposledy bol v sále plný počet poslancov, čiže 150. Z nich hlasovalo za 74, teda chýbali 2 hlasy,“ napísal na sociálnej sieti Eduard Chmelár.

„Keď opadnú emócie, vysvetlime si triezvo, že ak mal byť dodržaný zákonný postup, nemohlo to dopadnúť inak. Robert Fico neušiel spravodlivosti. Naďalej je trestne stíhaný. No posadiť ho za takýto prečin do kolúznej väzby by bolo absurdným popretím práva a spravodlivosti, a nie náhodou proti tomuto postupu protestovali najväčšie právnické autority, vrátane dekana Právnickej fakulty UK Eduarda Burdu, bývalého šéfa vyšetrovateľov Jaroslava Ivora či emeritného sudcu Ústavného súdu SR Jána Drgonca. Takže všetci tí, ktorí majú krvavé oči alebo mi s penou na ústach vyčítali, že som sa zastal Fica, by si mali dať pohov a rýchlo sa upokojiť.

Právny štát nevybudujeme tak, že budeme porušovať ústavu a zákony tejto republiky. Ak vládna koalícia argumentuje, že všetci sme si rovní, tak by to malo platiť aj naopak. Neexistuje prípad, kedy by bol niekto vydaný do kolúznej väzby za prečin. Keď Igor Matovič zúri, že Fico patrí pred súd, akoby nechápal, že on sa pred ten súd postaví. Ale ak nechceme byť policajným štátom, musíme dodržiavať pravidlá, aj keď ide o našich protivníkov. Výkriky modrého zväzáčika Andreja Stančíka, ktorý prskal na svoje dve kolegyne z OĽaNO, že sú zradkyne a mali by vrátiť mandát, lebo svojím hlasovaním proti vydaniu lídra Smeru-SD sa vraj dostali do parlamentu podvodom – iba ukazuje, aké právne bezvedomie panuje medzi niektorými členmi vládnej koalície. Krásne sa vyfarbilo aj Progresívne Slovensko, ktoré vyzvalo premiéra, aby vylúčil z koalície hnutie Sme rodina – už dávnejšie som poukazoval na to, že PS nie je opozícia, iba mimovládna strana. Kto však neposudzuje situáciu takto hystericky, ten vie, že orgány činné v trestnom konaní môžu naďalej vyšetrovať činnosť Roberta Fica. Ale spôsobom, ktorý neodporuje elementárnym princípom spravodlivosti.

Edit: OĽaNO sa rozhodlo vylúčiť dve poslankyne, ktoré nehlasovali za vydanie Fica do väzby, zo svojho poslaneckého klubu, lebo vraj zradili záväzok hnutia bojovať proti korupcii. Tomuto zdôvodneniu veľmi nerozumiem. Po prvé, Roberta Fica neobvinili z korupcie. A po druhé, OĽaNO vyrástlo na ešte jednom silnom záväzku – že poslanci sú slobodní a nezávislí od partokratického rozhodovania. Samotná poslankyňa Tabák uviedla, že hlasovala podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia (teda striktne podľa Ústavy SR!) a že sama dúfa, že poslanec Fico bude odsúdený a stratí mandát, no odmieta sa podieľať na politickej pomste. Čomu na tejto jasnej reči nerozumiete?

Je to teda samotný Igor Matovič, ktorý si šliape po jazyku,“ uzavrel Eduard Chmelár.

Zdroj: Postoj, Facebook Eduard Chmelár

By Archa21