Prezidentka Zuzana Čaputová dnes extrémne rýchlo ratifikovala Dohodu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými.

Národná rada dnes schválila a následne som ratifikovala Dohodu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými, ktorú dojednali bývalá a súčasná vláda. Pre pochopenie a prijatie tejto zmluvy som sa snažila urobiť maximum,“ skonštatovala Čaputová.

Včerajšie rokovanie parlamentu bolo napäté, sprevádzalo ho niekoľko konfliktov. Pred budovou NR SR sa konal protest, na ktorom sa zúčastnilo okolo 5 000 ľudí. Viacerí protestujúci mali transparenty s nápisom „STOP USA Army“.

Zmluva nenarúša našu suverenitu, nezakladá prítomnosť cudzích vojakov a ani základní na našom území bez rozhodnutia vlády alebo parlamentu, ako to je aj doposiaľ, a nemení platné medzinárodné záväzky Slovenska týkajúce sa držania jadrových zbraní,“ zdôraznila Čaputová. 

Prijímanie dohody s USA bolo sprevádzané obavami, ktoré bolo podľa nej potrebné vysvetľovať.

Nerozumie však, ako mohla byť táto dohoda počas rozpravy v parlamente v utorok 8. februára porovnávaná s okupačnou zmluvou so Sovietskym zväzom v roku 1968. „Je neúctou k obetiam invázie v roku 1968 prirovnávať niekoľko rokov vyjednávanú zmluvu o obrannej spolupráci schválenú legitímne ustanovenou vládou a zvolenými zástupcami ľudí v parlamente s formálnou zmluvou podpísanou pod hlavňami okupačných tankov,“ vyhlásila prezidentka.

By Archa21