Prezidentka Zuzana Čaputová zvažuje právne kroky voči politikom, ktorí ju nazývajú agentkou americkej ambasády, povedala v rozhovore s Braňom Závodským v Rádiu Expres. „Je to absurdné, už mám toho dosť. Takéto výroky sú klamstvom a som presvedčená, že ľudia, ktorí ich tvrdia, vedia, že klamú,“ dodala.

Požiadavky ruského politického vedenia voči členským štátom aliancie idú, podľa jej mienky, ďaleko za hranice Ukrajiny a môžu potenciálne ohrozovať aj našu suverenitu. „Politické vedenie Ruska chce Ukrajinu aj Slovensko pripraviť o slobodu rozhodovať o vlastnom osude,“ povedala v utorkovom prejave z Prezidentského paláca. Hlava štátu vyzvala na jednotu, na pomoc Ukrajine, pripravenosť nášho krízového manažmentu a rozlišovanie medzi faktami a propagandou. Pripomenula, že Rusko má v súčasnosti pri hraniciach s Ukrajinou 100-tisíc vojakov. Naopak, NATO má pri hraniciach s Ruskom len päťtisíc príslušníkov ozbrojených síl, medzi nimi aj slovenských vojakov v Lotyšsku.

Na jej slová zareagoval statusom Eduard Chmelár

„Komentovať vyhlásenia rezidentky z Prezidentského paláca je už nuda. Táto osoba stojaca na čele krajiny, ktorej nerozumie a ktorej väčšina občanov podľa nej nemá pravdu, už dávno stratila môj rešpekt. Je až úsmevné, ako sa pri každom náznaku samostatného uvažovania zľakne dosahu svojich slov a pokarhaná americkou veľvyslankyňou a všetkými jej slovenskými miestodržiteľmi sa ihneď vráti k monotónnemu opakovaniu fráz, ktoré neboli diktované na Slovensku,“ napísal Chmelár.

„A čo je až úplne neuveriteľné, keď v krajine, kde sa na vás zo všetkých strán valí jednostranná americká propaganda, hlava štátu, ktorá by mala vlastných občanov brániť, povie, že názory slovenskej spoločnosti sú výsledkom ruskej propagandy!

Môjtybože, tomuto vážne niekto, kto každý deň sleduje naše médiá zahltené často až stupídnymi proamerickými drístami, úprimne verí? Veď už sme mali byť dávno znormalizovaní tými „správnymi“ postojmi! Nemá význam venovať sa všetkému, čo sa nám táto pani snažila nahovoriť. Predsa však je potrebné uviesť na pravú mieru niekoľko zavádzajúcich informácií a neprávd, ktoré vo svojom vyhlásení uviedla.

Rusko a Ukrajina svorne tvrdia, že odmietajú vojnu. No čím hlasnejšie to hovoria, tým menej ich počúvajú. Zuzana Čaputová opakuje mantru americkej propagandy, že ruskí vojaci sa zhromažďujú na hraniciach. Zámerne však nehovorí, že súčasná kríza sa začala tým, že najprv začala zhromažďovať vojská z druhej strany ukrajinská armáda a ruská na to musela reagovať. Preto Zuzana Čaputová odpudzujúco zavádza, že na hraniciach Ruska je len niekoľko tisíc vojakov NATO a zamlčiava, že je tu obrovská vojenská sila ukrajinskej armády vyzbrojenej najmodernejšou vojenskou technikou USA a ďalších západných štátov.

Podobne k mieru nijako neprispievajú vojenské aktivity na území Slovenska, keď práve v čase dramatického zvyšovania napätia sem o niekoľko týždňov príde 3000 amerických vojakov, aby tu nerobili nič iné ako provokovali ruskú stranu. Vládna moc vrátane samotnej prezidentky neurobili nič pre zmiernenie napätia, naopak, zvyšujú ho.

Zuzana Čaputová nehovorí pravdu, keď tvrdí, že Švédsko a Fínsko uvažujú o vstupe do NATO – fínsky minister zahraničných vecí kategoricky poprel tieto slová svojho rezortného kolegu z USA, takže táto pani opäť iba bezmyšlienkovite šíri americkú propagandu. Zuzana Čaputová nehovorí pravdu, keď naznačuje, že Putin chce použiť silu – opäť platí, že to odmietol tak ruský, ako aj ukrajinský prezident, takže pani z Grassalkovičovho paláca opäť len prebrala naratív americkej propagandy. Zuzana Čaputová nehovorí pravdu, keď tvrdí, že Moskva od nás požaduje, aby sme sa vzdali práva prijať pomoc od spojencov bez súhlasu Ruska. Je to vyslovená lož, nič také sa v ruských požiadavkách nenachádza a bolo by to aj hlúpe. V prípade napadnutia sú všetci naďalej viazaní Severoatlantickou zmluvou. Problém je v tom, že my dnes nepotrebujeme pomoc vo forme rozmiestnenia amerických vojakov alebo akýchkoľvek iných zahraničných síl NATO a už vôbec nie útočných zbraňových systémov na našom území. Nikto nás neohrozuje. Toto ohrozenie si vymysleli v Bratislave na ospravedlnenie svojich militaristických plánov,“ myslí si Chmelár.

„Pani Čaputová tvrdí, že Slovensko nikdy nemalo takú slobodu rozhodovania ako dnes, keď je v NATO. Je to lož. Keby to tak bolo, tak by nebola spotená od strachu z tlaku, ktorú na ňu vyvíja americká ambasáda, tak by neustupovala v takej kategorickej veci akou je sloboda a suverenita Slovenska, tak by na požiadavku USA – opakujem, na požiadavku, ktorá vyšla z americkej, nie našej strany, a z potreby Spojených štátov, nie Slovenskej republiky – dokázala hrdo odpovedať NIE. Lenže ona to nedokáže. Nevníma odpor väčšiny obyvateľov krajiny, ktorých záujmy by mala ako hlava štátu presadzovať, nič nevidí, nič nepočuje a snaží sa iba vyhovieť požiadavkám Washingtonu a Bruselu bez zváženia, čo to bude znamenať pre Slovensko. Čo je to za sloboda môcť pritakať veľmoci?

A aby som nezabudol: pani Čaputová, neklamte. Vaša interpretačná doložka nie je pre nikoho záväzná, sama ste dnes priznali, že je to v podstate iba zdrap papiera, ktorým ste chceli kritikom zalepiť ústa, no keďže sa vám to nepodarilo (lebo nie sú na hlavu padnutí), začali ste obhajovať všetko, čo vám Američania nadiktovali. Je to hanba, ale ste viac zaviazaná im ako slovenskému ľudu,“ uviedol.

„Nemám chuť reagovať na všetky demagogické reči tejto dámy. Nie, každý štát nemá právo na členstvo v NATO. Keby to tak bolo, malo by ho aj Rusko, ktoré to navrhlo na začiatku Putinovej éry, bolo však odmietnuté. Aliancia je exkluzívny klub. O prijatí do neho rozhodujú jeho členské štáty, nie kandidátska krajina. A je právom aliancie rozhodnúť sa, že prijatie nejakého adepta nie je v jej záujme. V tomto prípade najmä preto, že by to ohrozilo bezpečnosť všetkých. Štáty OBSE sa na summite v Istanbule roku 1999 zaviazali okrem iného aj k tomu, že nebudú budovať svoju bezpečnosť na úkor niekoho iného a svoj záväzok potvrdili aj na summite v Astane roku 2010.

Ak to s členstvom Ukrajiny v NATO nikto nemyslí vážne, potom je tzv. politika otvorených dverí iba provokáciou voči Rusku. A chudákom Ukrajincom nikto nie je schopný povedať pravdu, že Američania za nich umierať nepôjdu, iba nahuckajú oba slovanské národy proti sebe ako psov a dajú im dosť zbraní na to, aby sa mohli vyzabíjať. To, čo robia Čaputová, Naď, Korčok a Heger, nie je ani v záujme Slovenska, ani v záujme Európy, ani v záujme Ukrajiny, ale iba v záujmoch imperiálnej politiky Spojených štátov.

Je dojemné, že Zuzana Čaputová s Jaroslavom Naďom a Eduardom Hegerom objavili v posledných dňoch pre nich doteraz neznáme slovíčka: štátne záujmy Slovenskej republiky. Lenže význam tohto pojmu nespočíva v tom, že budú z Bratislavy opakovať atlantické zaklínadlá, ale robiť konkrétne rozhodnutia v prospech našej vlasti. Hystéria, ktorú vyvolala cesta maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy, aby tam vyjednal zvýšenie dodávok zemného vplyvu uprostred zvyšovania cien energií v Európe, je šialená.

Dotyčných politikov a mediálnych krikľúňov sa treba spýtať, ako chcú zabezpečiť naše energetické záujmy. Ak chcú povedať, že prísľubom americkej strany, že pracujú na tom, aby nám dodali plyn z Kataru, začnem pochybovať o ich príčetnosti. Na záver odporúčam všetkým, ktorí si chcú urobiť reálnejší obraz o tom, čo sa stalo na Ukrajine, prečítať tento rozhovor s bývalou ukrajinskou poslankyňou Jelenou Bondarenkovou. Presne popisuje, čo sa dialo bezprostredne po Majdane. Bondarenková je novinárka, riaditeľka nezávislého Centra slobody slova a zaoberá sa politickými väzňami na Ukrajine. Ste prekvapení, že tam nejakí sú? Tak sa spýtajte našich „slobodomyseľných“ novinárov, prečo nepíšu o tom, že líder najsilnejšej opozičnej strany je už vyše roka v domácom väzení, o tom, že Kyjev zakázal tri opozičné televízie, alebo o tom, že ukrajinská vláda zlikvidovala jazykové práva národnostných menšín, a položte si otázku, či takto vyzerá demokratický štát,“ napísal.

Príjemné čítanie, aj keď… príjemné asi nebude: tu, uzavrel Eduard Chmelár.

Zdroj

By Archa21