Slovensko by malo podľa mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) poslať Ukrajine svoje stíhačky MiG-29, tak, ako o to žiada ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Putin pritom vyhlásil, že krajina, z ktorej stroje do Ruska poletia, sa dostane priamo do vojny s Ruskom.

Riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva poukázal na to, že Poľsko navrhlo výmenu svojich Migov za americké stíhačky F-16. Slovensko by podľa neho malo za svoje Migy dostať ochranu svojho vzdušného priestoru. Ukrajinci majú o Migy záujem najmä preto, že na nich vedia lietať a servisovať ich bez ďalších školení. Aj keď rozumie, že Ministerstvo obrany SR chce za stíhačky najskôr zabezpečiť náhradu, konštatoval, že ak sa teraz Ukrajincom nepošle to, čo akútne potrebujú, o pár týždňov už môže byť neskoro.

Podpredseda PS a Európskeho parlamentu Michal Šimečka podotkol, že Zelenskyj niekoľko dní naliehavo žiada buď o bezletovú zónu, alebo o stíhačky MiG-29, aby sa mohli brániť pred ruskými náletmi.

„Ak sa nechceme len prizerať, ako na Ukrajine zomierajú každý deň ďalšie stovky a stovky nevinných ľudí, mali by sme mu aspoň v jeho druhej požiadavke vyhovieť,“ vyhlásil.

Bývalý agent CIA vysvetlil, prečo USA nereagujú na ukrajinskú žiadosť o bezletovú zónu

„Spojené štáty vo vzťahoch s Ruskom dodržiavajú stratégiu vyhýbania sa priamemu bojovému kontaktu s ruskou armádou, takže Biely dom nebude súhlasiť so zavedením bezletovej zóny nad územím Ukrajiny“, uviedol bývalý agent CIA Dan Hoffman v rozhovore pre Fox News.

Táto stratégia bola podľa neho prijatá v rokoch studenej vojny a Spojené štáty sa jej držia dodnes. Preto Washington nemôže kladne reagovať na žiadosti Vladimíra Zelenského o zavedenie bezletovej zóny na oblohe nad Ukrajinou .“Ak by bola takáto zóna zavedená a Spojené štáty by ju museli presadiť, hrozilo by riziko otvorenej bitky medzi ruskými a americkými lietadlami,“ dodal vojenský špecialista.

Zelenskyj predtým opakovane vyzýval západných lídrov, aby nad Ukrajinou zaviedli bezletovú zónu. Hovorca Pentagonu v reakcii uviedol, že o takejto možnosti sa ani nehovorilo. Šéf rezortu obrany Lloyd Austin poznamenal, že toto rozhodnutie by mohlo vyvolať vojenský konflikt medzi USA a Ruskom . Proti Zelenského návrhu sa postavili aj americkí senátori.

Prezident Vladimir Putin zdôraznil, že Rusko bude považovať rozhodnutie ktorejkoľvek krajiny zaviesť nad Ukrajinou bezletovú zónu za účasť v ozbrojenom konflikte.

Zdroj

By Archa21