Ruský prezident Vladimir Putin ocenil v piatok pred stretnutím so svojim čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom úzke vzťahy medzi Moskvou a Pekingom. Lídri sa stretli v hlavnom meste Číny pri príležitosti začiatku zimných olympijských hier.

Diplomatické väzby medzi Kremľom a čínskou vládou sú „príkladom dôstojného vzťahu,“ povedal Putin v príhovore na úvod rokovaní v Pekingu. Ocenil, že sa „postupne prehlbujú“ na základe priateľstva a „strategického partnerstva“.

Šéf Kremľa ešte pred príletom do Pekingu avizoval, že Rusko pripravilo novú zmluvu o dodávke desať miliárd kubických metrov zemného plynu z ruského Ďalekého východu do Činy.

Ruský prezident Vladimír Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching podpísali spoločné vyhlásenie o vstupe medzinárodných vzťahov do novej éry a globálneho trvalo udržateľného rozvoja, uviedol Kremeľ.

„Strany jednotne chápu, že demokracia je univerzálna ľudská hodnota, a nie výsada jednotlivých štátov, jej presadzovanie a ochrana je spoločnou úlohou celého svetového spoločenstva,“ píše sa v texte, ktorý lídri podpísali.

Medzi kľúčové ustanovenia dokumentu patria vyhlásenia, že Moskva a Peking:

 • majú v úmysle postaviť sa proti vonkajšiemu zasahovaniu do vnútorných záležitostí suverénnych krajín, postaviť sa proti podkopávaniu svetovej bezpečnosti a postaviť sa proti „farebným revolúciám“;
 • zamerané na posilnenie ŠOS a posilnenie jeho úlohy pri vytváraní polycentrického svetového poriadku založeného na zásadách udržateľnej bezpečnosti;
 • vyzvať jadrové štáty, aby podnikli kroky na zníženie rizika jadrových vojen;
 • chcú zintenzívniť prácu na prepojení rozvojových plánov Eurázijskej hospodárskej únie a iniciatívy Jeden pás, jedna cesta s cieľom prehĺbiť praktickú spoluprácu medzi EAEU a Čínou;
 • plán prehĺbiť praktickú spoluprácu v oblasti trvalo udržateľného rozvoja Arktídy;
 • budú pracovať na posilnení úlohy ASEAN ako kľúčového prvku regionálnej architektúry;
 • presadzovať rovnaké práva na kontrolu internetu a považovať pokusy obmedziť právo regulovať národné segmenty za neprijateľné;
 • Máme v úmysle pevne presadzovať nedotknuteľnosť výsledkov druhej svetovej vojny a nastoleného povojnového svetového poriadku, brániť autoritu OSN a spravodlivosť v medzinárodných vzťahoch a odolávať pokusom o popieranie, prekrúcanie a falšovanie histórie.

Časť vyhlásenia je venovaná medzinárodnej situácii. Text zdôrazňuje, že žiadna krajina nemôže a ani by nemala zabezpečiť svoju bezpečnosť izolovane od bezpečnosti celého sveta a na úkor bezpečnosti iných.

V tejto súvislosti zmluvné strany zaviazali:

 • postaviť proti ďalšiemu rozširovaniu NATO;
 • vyzvať Severoatlantickú alianciu, aby upustila od ideologických prístupov z obdobia studenej vojny;
 • postaviť sa proti vytváraniu štruktúr uzavretého bloku a protiľahlých táborov v ázijsko-tichomorskom regióne.

„Rusko a Čína vynakladajú dôsledné úsilie na vybudovanie rovnakého, otvoreného, ​​inkluzívneho bezpečnostného systému v ázijsko-pacifickom regióne (APR), ktorý zabezpečuje mier, stabilitu a prosperitu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

ČĽR s porozumením podporuje návrhy predložené Ruskou federáciou na vytvorenie dlhodobých právne záväzných bezpečnostných záruk v Európe, uvádza text.

Zdroj

By Archa21