Ruský prezident Vladimir Putin obvinil v sobotu 12. marca ukrajinské sily z flagrantného porušovania medzinárodného humanitárneho práva. Urobil tak počas telefonického rozhovoru s lídrami Francúzska a Nemecka, informoval Kremeľ.

„Putin informoval (francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza) o skutočnom stave vecí… Uvádzal najmä mnohé fakty o flagrantnom porušovaní noriem medzinárodného humanitárneho práva ukrajinskými bezpečnostnými silami,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Podľa Kremľa Putin obvinil ukrajinskú armádu z mimosúdnych popráv odporcov a brania rukojemníkov a využívania civilistov ako ľudských štítov. Potvrdil, že ukrajinská armáda rozmiestňuje ťažké zbrane v blízkosti nemocníc, škôl a škôlok.

Nacionalistické prápory zároveň systematicky narúšajú operácie na záchranu obyvateľstva a zastrašujú civilistov počas pokusov o evakuáciu, informoval Kremeľ s tým, že Putin vyzval Macrona a Scholza, aby zatlačili na kyjevské úrady, aby zastavili tieto zločinecké aktivity.

Ruský prezident informoval Macrona a Scholza aj o rozhovoroch medzi ruskými a ukrajinskými vyjednávačmi. “V tejto súvislosti sa lídri troch krajín zaoberali niektorými otázkami súvisiacimi s pripravovanými dohodami o implementácii dobre známych ruských požiadaviek,” dodal Kremeľ bez poskytnutia podrobností.

Scholz a Macron vyzvali Putina, aby súhlasil s „okamžitým prímerím na Ukrajine“. Scholzova kancelária uviedla, že sobotňajší 75-minútový rozhovor bol súčasťou „prebiehajúceho medzinárodného úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine“ a že lídri Nemecka a Francúzska vyzvali Putina, aby začal proces hľadania diplomatického riešenia konfliktu. Bližšie detaily výzvy neboli zverejnené. 

Zdroj: TASR

By Archa21