Príčinou stupňovania napätia v Donbase sú provokácie ukrajinskej armády. V telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom to v nedeľu (20. 2.) povedal jeho ruský náprotivok Vladimir Putin. Z východnej Ukrajiny v posledných dňoch hlásia pribúdajúce incidenty. Moskva tvrdí, že ukrajinská armáda ostreľovala aj ruské územie. Rusko v sobotu ohlásilo výbuch granátov v Rostovskej oblasti asi kilometer od ukrajinskej hranice a blízko Luhanskej ľudovej republiky. Boli zničené dva domy, ale nikto nebol zranený.

Putin ďalej vyhlásil, že Spojené štáty a NATO by mali reagovať na požiadavku bezpečnostných záruk pre Rusko. Podľa Kremľa očakáva Moskva konkrétnu a vecnú reakciu USA a NATO na ruské požiadavky.

Putin a Macron sa vyslovili za diplomatické riešenie situácie v Donbase prostredníctvom rokovaní v takzvanom normandskom formáte, čo sú priame rozhovory Ruska a Ukrajiny pod patronátom Nemecka a Francúzska.

Podľa Putina dodávky moderných zbraní a munície na Ukrajinu podporujú v Kyjeve myšlienku vojenského riešenia v Donbase. V Luhanskej a Doneckej republike to vedie k utrpeniu civilistov, ktorí sa musia evakuovať do Ruska a chrániť sa tam pred ostreľovaním, tvrdí hlava Ruska.

Zdroj

By Archa21