Sobotňajší telefonát medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a jeho kremeľským náprotivkom Vladimirom Putinom o ruských vojakoch hromadiacich sa pri Ukrajine skončil po hodine a dvoch minútach, uviedol Biely dom. Ak Rusko napadne Ukrajinu, bude nasledovať rozhodná a rýchla odpoveď, povedal Biden Putinovi.

„Zabezpečený hovor prezidenta Bidena s ruským prezidentom Putinom bol ukončený o 12:06 ((18:06 SEČ),“ informoval Biely dom. Putin a Biden spolu naposledy telefonovali koncom minulého roka.

Lavrov obvinil USA zo snahy vyprovokovať konflikt

V sobotu si telefonovali aj ministri zahraničných vecí oboch krajín.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil Spojené štáty z toho, že sa snažia vyprovokovať konflikt na Ukrajine. Lavrov to povedal počas telefonátu s Antonym Blinkenom. 

Blinken tells Lavrov diplomatic path remains open to avoid conflict in  Ukraine - The Frontier Post

„Minister (Lavrov) zdôraznil, že USA a ich spojenci propagandistickou kampaňou o ‚ruskej agresii‘ proti Ukrajine sledujú provokačné ciele, podnecujú vládu v Kyjeve k sabotovaniu minských dohôd a ku škodlivému silovému riešeniu problémov na Donbase,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Lavrov zároveň počas rozhovoru opäť upozornil svojho rezortného kolegu na to, že USA a Severoatlantická aliancia (NATO) vo svojich odpovediach doručených Moskve odignorovali základné požiadavky Ruska o nerozširovaní NATO a nerozmiestňovaní útočných zbraní v blízkosti ruských hraníc. Rusko pritom podľa Lavrova zdôraznilo, že práve na základe odpovede na tieto požiadavky bude hodnotiť dokumenty zaslané Spojenými štátmi a alianciou.

Šéf americkej diplomacie počas telefonátu uviedol, že „diplomatická cesta pre vyriešenie krízy je stále otvorená“. Tá si však od Ruska vyžaduje, aby pristúpilo k „deeskalácii a v dobrej viere sa zapojilo do diskusie“, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení na svojej oficiálnej webovej stránke.

Zdroj

By Archa21