„Obvineniu nerozumiem,“ zopakoval bývalý trojnásobný premiér Robert Fico (Smer) po výsluchu na Národnej kriminálnej agentúre. „Stále nechápeme, v čom spočíva podstata tohto šialeného uznesenia,“ povedal Fico, „pýtali sme sa vyšetrovateľa, v čom spočíva obvinenie. My to čítame zhora-zdola, my tomu uzneseniu nerozumieme a neviem, proti čomu sa mám brániť.“

„Mám sa brániť, že som bol predseda vlády, alebo, že som nominoval ľudí? Mám sa brániť za to, že Kiska s Matovičom páchali daňovú trestnú činnosť?“ položil Fico otázku na margo svojho obvinenia.

S Kaliňákom sú obvinení, že zneužili právomoc verejného činiteľa a daňové tajomstvo, keď si nechali zistiť a zverejnili detaily o daňových deliktoch terajšieho ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a bývalého prezidenta Andreja Kisku.

„Je zločinom byť premiérom, je zločinom vymenovať si svojho človeka napríklad za šéfa úradu, je zločinom informovať, čo páchali vaši politickí oponenti,“ pokračoval Fico.

„Nerobím si žiadne ilúzie,“ zhodnotil svoje šance Fico pri prejednávaní jeho vydania na väzobné stíhanie v parlamente. Mandátovo-imunitný výbor bude o jeho vydaní rokovať v stredu, tam sa chce brániť.

Vo štvrtok ráno by malo otázku jeho vydania prerokovať plénum. „Mňa čaká vydanie do väzby vo štvrtok,“ skonštatoval Fico a dodal, že „sme svedkami konca demokracie na Slovensku“.

TK

By Archa21