Prvýkrát od roku 2020 klesla najznámejšia kryptomena pod hranicu 20-tisíc dolárov.

Cena najznámejšej kryptomeny Bitcoin dnes prvýkrát od decembra 2020 zostúpila pod hranicu 20-tisíc dolárov (asi 19-tisíc eur). Informovala o tom agentúra Bloomberg. Trh s kryptomeny je v poslednom čase pod tlakom kvôli odklonu investorov od rizikovejších aktív, za ktorým stojí sprísňovanie menovej politiky.

Podľa údajov webu CoinDesk sa 18.6. bitcoin prepadol až na 19 056,59 dolára. Krátko po 10:00 hodine SELČ sa predával za zhruba 19 200 dolárov, za 24 hodín tak vykazoval pokles o takmer deväť percent.

Vlani v novembri sa pritom Bitcoin vyšplhal na rekordné maximum v blízkosti 69-tisíc dolárov. Cena druhej najväčšej kryptomeny éter dnes klesla pod hranicu tisíc dolárov. Podľa agentúry Bloomberg sa tak dostala na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho januára.

Centrálne banky teraz v reakcii na rastúcu infláciu sprísňujú menovú politiku, čo vyvoláva obavy ohľadom vývoja globálnej ekonomiky. „Rastúce obavy z hospodárskej recesie ochromujú záujem o rizikové aktíva,“ uviedol analytik Edward Moya zo spoločnosti Oanda.

K poklesu kryptoúverového trhu minulý týždeň prispela aj správa o tom, že kryptoúverová spoločnosť Celsius Network zmrazila výbery. Celsius ponúka klientom možnosť uložiť si kryptomeny do produktov s úrokovým výnosom. Firma svoje opatrenie odôvodnila „extrémnymi podmienkami na trhu“.

Zdroj: hnonline.sk

By Archa21