Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády ohlásil ďalšie uvoľňovanie opatrení. Respirátory a ani rúška tak už nebudú povinné napríklad v MHD či na hromadných podujatiach. Ruší sa aj karanténa po kontakte s pozitívnou osobou.

Respirátory aj rúška už nebude treba nosiť v interiéroch. Povinné ostávajú len v zariadeniach sociálnych služieb, v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach, teda aj v čakárni u lekára alebo na poliklinikách. Respirátor majú nosiť len návštevy a personál, nie klienti či pacienti.

Zmena bude platiť od štvrtka 21. apríla. Vyhlášky ešte zverejnené nie sú, pripravujú sa.

Mikas: Respirátory majú stále význam

„Respirátor má význam pre určité skupiny ľudí,“ upozornil hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas. Nosenie respirátorov má podľa neho stále význam najmä pre rizikové skupiny osôb, pre starších a chronicky chorých.

Ruší sa tiež povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou. „Pri izolácii však zmena nenastáva,“ zdôraznil Mikas. Znamená to, že infikovaný človek je stále povinný izolovať sa po dobu 5 dní a následne má povinnosť 5 dní nosiť všade na verejnosti respirátor.

Mikas nevylúčil, že v budúcnosti sa opatrenia budú znova sprísňovať.

By Archa21