Ruské letectvo zničilo protilietadlové raketové systémy S-300 pri Nikolajeve a Charkove. Stalo sa tak po zaslaní S-300 zo Slovenska na Ukrajinu. Ruská telegramová a twitterová scéna je plná správ, že ukrajinský konvoj so slovenským systémom protivzdušnej obrany mohol byť zničený. Skutočnosť, či sa ukrajinský konvoj nachádzal blízko Nikolajeva, nie je možné overiť. Trasu ani zloženie konvoja slovenské ministerstvo obrany z pochopiteľných dôvodov nezverejnilo. 

„Vysoko presné rakety odpaľované vzduchom v oblasti obce Starobogdanovka v Nikolajevskej oblasti a na vojenskom letisku Chuguev v Charkovskej oblasti zničili odpaľovacie zariadenia ukrajinských protilietadlových raketových systémov S-300 identifikovaných spravodajskou službou,“ oznámilo Ministerstvo obrany RF vo vyhlásení denných výsledkov špeciálnej operácie na Ukrajine.

Podľa ministerstva zasiahli bojové lietadlá za deň 86 ukrajinských vojenských objektov. „Medzi nimi: 2 veliteľské stanovištia, 2 sklady munície, 3 sklady paliva, 3 inštalácie viacnásobných odpaľovacích raketových systémov ako aj 49 oblastí koncentrácie ukrajinskej vojenskej techniky,“ uvádza sa v správe. 

Ruské systémy protivzdušnej obrany zároveň zostrelili vo vzduchu osem ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach osád Olkhatovka, Novaja Astrachaň, Avdejevka, Šachterskoje, Kurachovo, Novoselovka Vtoraya, Vesele.

Podľa ruského ministerstva obrany bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine zničených: 127 lietadiel, 98 vrtuľníkov, 234 protilietadlových raketových systémov S-300, Buk-M1, Osa AKM, 436 bezpilotných leteckých vozidiel, 2 052 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, 232 odpaľovacích rakiet, 894 poľných diel a mínometov a 1 975 špeciálnych vojenských vozidiel Ozbrojených síl Ukrajiny.

To, že sa Rusi zameriavajú na protilietadlové systémy, je na jednej strane logické a dávno známe. Téme sa pred pár dňami venoval Forbes v samostatnom článku. Britský bulvárny denník Sun dnes ráno na svoju YT stránku nahral video, ktoré údajne ukazuje zničenie ukrajinského vojenského konvoja a niekoľkých protilietadlových jednotiek.

Video podľa popisu zverejnilo ruské ministerstvo obrany, no o tom, kde a kedy záznam vznikol, nie je nič známe. Sun uviedol, že bojové vrtuľníky KA-52 zničili konvoj. Napriek mnohým twitterovým správam, útok zatiaľ nepotvrdil žiadny nezávislý spravodajský zdroj.

Zdroj

By Archa21