Ruské ozbrojené sily prvýkrát použili na Ukrajine hypersonické rakety Kinžal (Dýka) na zničenie skladu zbraní na západe krajiny. Obrana proti nim nie je. Pohybujú sa päťkrát väčšou rýchlosťou než zvuk. Oznámil to 19. marca oficiálny predstaviteľ Ministerstva obrany Ruskej federácie generálmajor Igor Konašenkov.

„V piatok 18. marca zničil letecký raketový systém Kinžal s nadzvukovými aerobalistickými strelami podzemný sklad rakiet a leteckej munície ukrajinských jednotiek v dedine Deljatyn v Ivano-Frankivskej oblasti,“ povedal. Ešte vo februári ruské ministerstvo obrany zverejnilo video zo štartu hypersonickej aerobalistickej rakety Kinžal. Štart sa uskutočnil zo stíhačky MiG-31K v rámci plánovaného strategického cvičenia. V decembri 2021 ruský prezident Vladimir Putin avizoval rozsiahlu modernizáciu armády a námorníctva. Zdôraznil, že niektoré z najnovších typov zbraní, vrátane komplexov Avangard a Kinžal, boli zaradené do bojovej služby.

Ch-47M2 Kinžal je hypersonická balistická raketa typu vzduch-zem s udávaným doletom 2000 kilometrov. Je určená na ničenie pozemných alebo námorných cieľov. Odpaľovaná môže byť zo stíhačiek MiG-31 a strategických bombardérov Tu-22M3M. Raketa je manévrovateľná v každej fáze letu. Môže niesť konvenčnú alebo jadrovú hlavicu. Hypersonické zbrane sa pohybujú rýchlosťou vyššou než zvuk. Môžu preniknúť až do vesmíru, väčšinou ale ich let prebieha v zemskej atmosfére. 

Rakety Kinžal sú najnovším typom strategických zbraní. Pri plnení misie dokážu manévrovať po trajektórii a preto je ich zachytenie takmer nemožné.

Zdroj

By Archa21