V dlhodobom horizonte budú Rusko a Čína motivovaní k tomu, aby znížili svoju závislosť na finančnom systéme, ktorý je zameraný na dolár.

Mnoho ruských bánk teraz plánuje začať na vydávanie platobných kariet využívať čínsky platobný systém UnionPay namiesto západných platobných systémov Visa a Mastercard.

Najväčšia ruská banková spoločnosť Sberbank uviedla, že skúma možnosť vydávať platobné karty s využitím čínskeho systému UnionPay či ruského systému Mir.

Mnoho ruských bánk teraz plánuje začať na vydávanie platobných kariet využívať čínsky platobný systém UnionPay namiesto západných platobných systémov Visa a Mastercard. Uviedla to dnes podľa agentúry Reuters ruská centrálna banka po tom, čo firmy Visa a Mastercard oznámili ukončenie aktivít v Rusku.

Prestávajú fungovať v zahraničí

Centrálna banka tiež uviedla, že platobné karty vydané ruskými bankami s využitím systémov Visa a Mastercard nebudú od štvrtka fungovať v zahraničí. Odporučila preto Rusom s pobytom v zahraničí, aby si dovtedy vybrali hotovosť. Upozornila, že v Rusku budú tieto karty fungovať až do vypršania ich platnosti.

Najväčšia ruská banková spoločnosť Sberbank podľa agentúry Bloomberg uviedla, že skúma možnosť vydávať platobné karty s využitím čínskeho systému UnionPay či ruského systému Mir. Najväčšia ruská súkromná banka Alfa Bank oznámila, že už na ponuke kariet s využitím systému UnionPay pracuje.

Prerušili aktivity v Rusku

Ruská banka Tinkoff potom uviedla, že chce začať vydávanie kariet s využitím systému UnionPay čo najskôr. UnionPay, ktorý zaisťuje väčšinu platieb kartami v Číne, funguje v 180 krajinách.

Spoločnosti Visa a Mastercard oznámili prerušenie aktivít v Rusku v sobotu. Rozšírili tak rady západných podnikov, ktoré pozastavovaním či obmedzovaním aktivít v Rusku reagujú na ruský útok na Ukrajiny. Krok firiem Visa a Mastercard okrem iného znamená, že karty vydané v rámci ich systémov mimo Ruska nebudú fungovať u ruských obchodníkov alebo bankomatov.

Zdroj: trend.sk

By Archa21