Zacharovová (foto) uviedla, že Rusko odhalilo dôkazy o programe, ktorý financoval Pentagón. Rusko v stredu 9. marca vyzvalo Spojené štáty, aby objasnili, prečo poskytli podporu vojenskému biologickému programu na Ukrajine, ktorý podľa Moskvy zahŕňal smrteľné patogény ako mor či antrax.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová apelovala na transparentnosť Washingtonu ohľadom uvedených obvinení, ktoré však Kyjev rozhodne odmieta a hovorca Pentagónu ich označuje za absurdnú ruskú dezinformáciu.

„Už teraz môžeme povedať, že v ukrajinských biologických laboratóriách v bezprostrednej blízkosti územia našej krajiny prebiehal vývoj komponentov do biologických zbraní,“ tvrdí Zacharovová. „Nehovoríme o mierovom využití alebo o využití na vedecké ciele….“ dodala. „Žiadame detaily,“ vyzvala USA s tým, aby medzinárodnému spoločenstvu poskytli oficiálne vysvetlenie.

Hovorkyňa Zacharovová tvrdí, že Moskva má dôkazy o tom, že ukrajinské ministerstvo zdravotníctva nariadilo po 24. februári zničiť vzorky moru, cholery, antraxu a ďalších patogénov.

Čína vyzvala USA aby zverejnili údaje o vojenských laboratóriách

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Zhao Lizqian žiada USA, aby zverejnili údaje o biolaboratóriách na Ukrajine.

Čína vyzvala USA, aby objasnili svoje biologické militarizačné aktivity doma aj v zahraničí, uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-čchien na utorkovom brífingu, ktorý komentoval správy o biologických laboratóriách na Ukrajine financovaných Spojenými štátmi.

„Opätovne vyzývame americkú stranu, aby plne objasnila svoje biologické militarizačné aktivity doma aj v zahraničí,“ uviedol diplomat.

Zhao Liqian zdôraznil, že vojensko-biologické aktivity USA na Ukrajine sú len „špičkou ľadovca“.

„Americké ministerstvo obrany kontroluje 336 biologických laboratórií v 30 krajinách pod zámienkou spolupráce na znižovaní rizík biologickej bezpečnosti a posilňovaní globálneho verejného zdravia. Počuli ste dobre, 336,“ povedal.

Diplomat poznamenal, že Spojené štáty už dve desaťročia jednostranne odmietajú kontrolovať svoje biologické zariadenia doma aj v zahraničí.

„Aké sú skutočné ciele USA?“ spýtal sa Zhao Liqian. Spojené štáty americké vynaložili viac ako 200 miliónov dolárov na prácu biologických laboratórií na Ukrajine, laboratóriá Centrálneho sanitárneho a epidemiologického riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany sa podieľali na americkom vojenskom biologickom programe, vyplýva z prezentácie, ktorú predtým zverejnilo ruské ministerstvo obrany.

„Ukrajina striktne odmieta takéto obvinenia,“ vyhlásil hovorca prezidenta Volodymyra Zelenského.

Spojené štáty uviedli, že spolupracujú s Ukrajinou na tom, aby zabránili ruským silám zhabať biologický výskumný materiál, ktorý sa nachádza na Ukrajine

Victoria Nulandová, štátna tajomníčka ministerstva zahraničia pre politické záležitosti USA priznala, že na Ukrajine existujú biologické laboratóriá a veľmi sa obáva, že výskumné materiály sa dostanú do rúk ruskej armády. Článok: tasr.

TASR

By Archa21