Je možné, že tam vonku existujú formy života, ktoré pokročili na technologickú úroveň, ktorá im umožnila študovať ľudskú civilizáciu a samotnú našu planétu, rovnako ako to robia ľudia s inými druhmi tu na Zemi, predpokladá riaditeľ ruskej kozmickej agentúry Roskosmos a zároveň priznal vedomosť o správach o neidentifikovaných lietajúcich objektoch (UFO), ktoré poskytli piloti.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry Dmitrij Rogozin povedal, že verí v existenciu mimozemského života, ktorý by mohol byť inteligentnejší a technologicky vyspelejší ako ľudstvo. Mimozemšťania môžu podľa jeho názoru skryte skúmať aj civilizácie na Zemi, povedal v sobotu pre televíziu Rossija 24.

K vzniku života kdekoľvek vo vesmíre mohli prispieť tisíce faktorov, povedal Rogozin a dodal, že schopnosť ľudstva skúmať vesmír zostáva obmedzená. „Poznáme teóriu ‚veľkého tresku‘, ale čo ak sa tento ‚veľký tresk‘ odohral len v určitej časti vesmíru, ktorá je pre nás viditeľná?“ opýtal sa šéf Roskosmosu a dodal, že „môžu existovať aj iné svety… ako aj nespočetné množstvo faktorov, ktoré mohli prispieť k vzniku života vrátane inteligentného“.

Ruská akadémia vied vykonáva štúdie a „zhromažďuje fakty“ týkajúce sa mimozemského života a najmä UFO, uviedol Rogozin. Dodal však, že 99,9 % všetkých takýchto prípadov, ktoré ruskí odborníci preskúmali, sa podľa oficiálnej verzie ukázalo ako „atmosférické a iné fyzikálne javy“, ktoré nemajú nič spoločné so žiadnymi hypotézami o mimozemskom inteligentnom živote.

„Stále predpokladáme, že k takýmto [skutočným pozorovaniam UFO] mohlo dôjsť,“ dodal. Rogozin tiež uviedol, že osobne preskúmal niektoré správy sovietskych veteránov – skúšobných pilotov, ktorí hlásili nevysvetliteľné javy, ktorých boli svedkami pri prvom testovaní nových lietadiel.

„To, o čom hovoríme, sa zvyčajne odohralo počas prvých testovacích súbojov,“ povedal šéf Roskosmosu a dodal, že predtým kontaktoval americkú vesmírnu agentúru NASA a dostal od nej podobné informácie.

„Mohli by sme byť predmetom nejakého vonkajšieho pozorovania… Naše technológie a naše chápanie vedy by mohli byť nedostatočné na to, aby sme si to uvedomili.“

Je možné, že tam vonku existujú formy života, ktoré pokročili na technologickú úroveň, ktorá im umožnila študovať ľudskú civilizáciu a samotnú našu planétu, rovnako ako to robia ľudia s inými druhmi tu na Zemi, predpokladá Rogozin.

„Môžeme študovať baktérie, ale aj my môžeme byť študovaní rovnako ako baktérie,“ dodal.

Jeho pripomienky prišli v rámci prebiehajúcej verejnej diskusie o UFO v USA, kde sa od roku 2017 zvýšil počet pozorovaní. Vtedy vyšlo najavo, že Pentagón má projekt známy ako Advanced Aerospace Threat Identification Program (AATIP), ktorého úlohou je identifikovať tzv. neidentifikované letecké javy alebo UAP (bežne známe aj ako neidentifikované lietajúce objekty alebo UFO). Ako Rogozin naznačil, NASA sa tiež stala transparentnejšou v otázke UFO. 

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) minulý týždeň oznámil, že zriaďuje nezávislý tím, ktorý bude vedecky skúmať tzv. neidentifikované úkazy na oblohe (UAP).

NASA oficiálne zahájila vyšetrovanie UFO, po novom označovanom ako neidentifikovaný vzdušný fenomén (UAP), píše Futurism. Z vedeckého hľadiska sa tak chystá podrobne vyšetriť hlásenia o takýchto objektoch a javoch, z ktorých sa vykľulo niečo iné, ako konvenčné lietadlá či iné známe prírodné javy.

Len pred niekoľkými mesiacmi sa o takéto fenomény začala viac zaujímať aj armáda Spojených štátov, ktorá sa pokúsila prelomiť stigmu vládnucu medzi jej členmi. Cieľom je umožniť komukoľvek voľne nahlasovať svoje skúsenosti s podobnými vzdušnými fenoménmi, ktorých je skutočne neúrekom a vláda preto takmer presne pred rokom zverejnila rozsiahlu správu.

V tej sa síce žiadne skutočné vysvetlenia nenachádzali, napriek tomu ale predstavuje kľúčový krok v premene problematiky UFO z konšpiračnej roviny do tej oficiálnej. Aby nedošlo nedorozumeniu, NASA vo svojom vyhlásení potvrdila, že nič nenaznačuje mimozemský pôvod pozorovaných fenoménov – stále však nevieme, čo tieto „neidentifikovateľné objekty“ teda vlastne sú a NASA to chce zistiť.

V oficiálnom vyhlásení NASA detailmi skutočne šetrila a okrem stručného odôvodnenia svojho konania a jeho cieľov sa o veľa informácií nepodelila. Ako ale dodáva The Guardian, štúdia nemá stáť viac než 100 000 amerických dolárov, nepoužije žiadne utajené armádne dáta a povedie ju astrofyzik David Spergel, riaditeľ Simonsovej nadácie pre pokročilý vedecký výskum.

Riaditeľ vedeckých misií NASA, Thomas Zurbuchen, okrem iného vyhlásil, že sa vesmírna agentúra nebojí riskovania svojej reputácie a verí, že najväčším problémom týchto fenoménov je nedostatočné množstvo dát. Vesmírna agentúra je presvedčená o tom, že nástroje vedeckého výskumu sú naozaj silné a je možné ich aplikovať aj v tomto prípade, píše CNN.

„Musíme ku všetkým týmto otázkam pristupovať so zmyslom pre pokoru. Väčšinu svojej kariéry som strávil ako kozmológ a môžem vám povedať, že netušíme, čo tvorí 95 % vesmíru. Takže sú veci, ktorým nerozumieme,“ vyhlásil astrofyzik Spergel.

Zdroje: TU a Infovojna.bz

By Archa21