Rusko podľa neoficiálnych informácií poľského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodom Jamal. Minulý piatok vypršal termín, do ktorého malo Poľsko zaplatiť za suroviny v rubľoch, ako žiada Kremeľ. To však poľská strana odmietla. Informáciu už potvrdil aj ruský Gazprom.

Gazprom informoval, že od stredy 08:00 SELČ ukončí dodávky plynu do Poľska. Potvrdili sa tak skoršie informácie médií. Už popoludní, keď poľské médiá priniesli neoficiálne informácie o ukončení dodávok plynu z Ruska, cena plynu v Európe vzrástla o 17 percent.

Na ministerstve životného prostredia zasadá krízový štáb, uvádza onet.pl.

Dlhodobá zmluva o dodávkach ruského plynu medzi ruským Gazpromom a poľským PGNiG vyprší s koncom tohto roka. Podľa Tomasza Stempiene, šéfa spoločnosti Gaz-System, ktorá je prevádzkovateľom prepravnej sústavy zemného plynu v Poľsku, sú zásobníky v krajine teraz naplnené z 80 percent.

Poľsko asi 55 percent svojej spotreby zemného plynu kryje z dodávok z Ruska. Poľsko už dlhší čas pracuje na ich nahradení z iných zdrojov. Do konca tohto roka bude dokončená stavba plynovodu Baltic Pipe, ktorým do Poľska potečie plyn z Nórska.

Zdroj: TA3

By Archa21