Ukrajina prisľúbila tým najprísnejším spôsobom potrestať zločincov, ktorí majú na svedomí týranie ruských vojakov, uviedol pomocník prezidenta RF Vladimir Medinskij.

Počas rokovaní s Ukrajinou vyjadrilo Rusko protest v súvislosti s videozáznamami mučenia zajatých ruských vojakov. Ukrajinci sľúbili, že podniknú tie najprísnejšie opatrenia, vyhlásil vedúci ruskej delegácie, pomocník prezidenta RF Vladimir Medinskij. „Môžem zatiaľ len povedať, že sme vyslovili protest v súvislosti s videozáznamami mučenia zajatých ruských vojakov. Tento protest ukrajinská strana prijala, sľúbili, že podniknú najprísnejšie opatrenia, ak ich chytia ako prvý – tých, ktorí sa dopustili týchto vojnových zločinov. Keď ich chytia naši vojaci, chápete, čo bude,“ povedal novinárom.

Zástupca šéfa výboru Štátnej dumy Vladimir Šamanov včera oznámil, že ruské špeciálne jednotky zajali dvoch z tých, ktorí mučili zajatých ruských vojakov na Ukrajine.

„Tí, ktorí týrali našich vojakov, sa dlho netešili, po troch dňoch naše špeciálne jednotky chytili týchto neľudí.“ Dnes im ležia pri nohách a prosia o milosť. Poviem ich mená. Jeden muž sa volá Sergej Veličko, jeho prezývka je Čile (na fotografii). Druhým je Konstantin Nemičev. Obaja títo neľudia vyrástli ako nacisti z fanúšikovskej skupiny miestneho futbalového klubu Metalist. Sami to priznali, už pri prvých výsluchoch.

„A tak to bude s každým, kto nečestne, v rozpore so Ženevskou konvenciou, zaobchádza s našimi vojnovými zajatcami,“ povedal Šamanov. Sergej Veličko (28 rokov) bojuje proti Donbasu od roku 2014, bol aktívnym účastníkom zločinov na Majdane, je vodcom fanúšikov Charkov FC Metalist, ktorí sa podieľali na tragédii v Odese, keď kvôli stretom v centra mesta zabili 48 ľudí – prívržencov „antimajdanu“. Konstantin Nemičev (26 rokov) je veliteľom práporu Charkovskej obrannej bunky. Na jar 2014 bojoval v Charkove proti miestnym prívržencom „antimajdanu“.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21