Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predniesol Západu niekoľko ultimát, ktorými ukázal, aká bude nová politika krajiny. Načrtol, ako sa budú budovať vzťahy so Západom. Presnejšie, objasnil, že takéto vzťahy nemusia vôbec existovať. „Ak chce Západ niečo ponúknuť, pokiaľ ide o obnovenie vzťahov s Ruskom, potom budeme vážne premýšľať o tom, či to potrebujeme alebo nie,“ povedal šéf rezortu zahraničných vecí.

„Rusko by malo prestať akýmkoľvek spôsobom závisieť od dodávok čohokoľvek zo Západu pre kritické priemyselné odvetvia,“ myslí si. „Jedným slovom, politika našej krajiny sa teraz bude budovať ešte nezávislejšie. V extrémnom prípade sa okrem seba môžeme spoľahnúť na štáty, ktoré presadzujú rovnakú nezávislú politiku, aby dokázali svoju spoľahlivosť,“ vysvetlil Sergej Lavrov.

Minister priznal, že bol ohromený rýchlosťou, s akou Západ zaujal rusofóbny postoj po začatí ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine. A išlo už o komplexnú politiku, keď sa rusofóbia začala podporovať už na úrovni domácností, zdôraznil Lavrov. Ako sa však udalosti vyvíjali, hystéria začala ustupovať a objavovali sa hlasy napríklad „ľudia sú pobúrení rozhodnutiami o zákaze vyučovania F. M. Dostojevského a L. N. Tolstého na západných školách, o zmene názvov ulíc“. Napriek tomu úrady nepriateľských krajín pokračujú vo svojej línii. „A to je znepokojujúce,“ zdôraznil.

Minister dodal, že západní politici, ktorí dnes hovoria o potrebe zabezpečiť porážku Ruska „na bojisku“, sa v škole zjavne neučili dobre. Lebo nevedia, čo je Rusko. „Západ bude nútený priznať, že je nemožné beztrestne neustále útočiť na životné záujmy Ruska a Rusov, kdekoľvek žijú,“ zdôraznil Lavrov.

Eurázia, sa podľa Lavrova, stáva dnes najsľubnejším regiónom na svete. A Rusko by sa malo angažovať vo svojom vlastnom usporiadaní a nepoužívať nástroje iných ľudí. Pod takýmito nástrojmi Lavrov rozumie dolár alebo napríklad systém SWIFT. Toto všetko upadlo do zabudnutia, ale musíme si vytvoriť svoje vlastné.

Armádny magazín

By Archa21