Hovorca rezortu obrany Igor Konašenkov uviedol, že ruské sily budú pokračovať v likvidácii zahraničných žoldnierov, ktorí prichádzajú na Ukrajinu.

V dôsledku úderu ruských ozbrojených síl na výcvikové strediská ukrajinských ozbrojených síl bolo zlikvidovaných 180 zahraničných žoldnierov a zničené veľké množstvo zahraničných zbraní. Konašenkov o tom informoval na brífingu. „Ráno 13. marca zaútočili vysoko presné zbrane dlhého doletu na výcvikové strediská ozbrojených síl Ukrajiny v obci Stariči a na vojenskom cvičisku Javorovskij, vo Ľvovskej oblasti,“ uviedol.

V týchto zariadeniach bolo stredisko pre výcvik a bojovú koordináciu zahraničných žoldnierov, pred ich vyslaním do oblastí boja, ako aj základňa, v ktorej skladovali zbrane a vojenské vybavenie dodávané zo západu.

Ako Konašenkov informoval, žoldnieri na Ukrajine páchajú sabotáže a nájazdy na ruskú vojenskú techniku ​​a letectvo. Útoky sa uskutočňujú s použitím západných zbraní: Javelin (USA), protitankových systémov NLAW (VB) a prenosných systémov protivzdušnej obrany Stinger, ktorých zvládnutie si vyžaduje seriózny výcvik, poznamenalo ministerstvo.

Ukrajinský minister zahraničia Dmitrij Kuleba zasa upresnil, že celkový počet žiadostí cudzincov o účasť v konflikte na strane Kyjeva sa priblížil k 20-tisícom. Hovoríme podľa neho o „skúsených veteránoch a dobrovoľníkoch z 52 krajín“.

Ruské ministerstvo obrany vyzvalo zahraničných občanov, aby si dvakrát rozmysleli, pokiaľ pôjdu bojovať na Ukrajinu. Vladimir Putin povedal, že nacionalisti a zahraniční žoldnieri, vrátane tých z Blízkeho východu, používajú civilistov ako ľudské štíty: existujú fotografie, ako rozmiestňujú ťažkú ​​vojenskú techniku ​​v obytných štvrtiach jednotlivých miest.

Zdroj

By Archa21