Viac ako 40 tisíc Sýrčanov sa už prihlásilo ruským úradom, aby mohli ako žoldnieri bojovať na Ukrajine. Potvrdil to portálu France 24 Rami Abdal Rahman, riaditeľ Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR), s tým, že na 22 tisíc z nich už bolo prijatých.

Ide spravidla o mužov postavených vzhľadom na neutešenú situáciu vo svojej vlasti pred voľbu, či majú doma hladovať, alebo odísť za pomerne dosť peňazí bojovať do zahraničia. Títo dobrovoľníci totiž môžu počítať s platom jedného tisíca eur mesačne, zatiaľ čo v sýrskych ozbrojených silách si neprídu na viac ako 32 eur mesačne.

Rusko už naverbovalo tisíc dobrovoľníkov zo sýrskej armády a libanonského šiitskeho hnutia Hizballáh, čo potvrdila pre The Daily Telegraph ukrajinská armáda. „Podľa dostupných informácií Rusi prijali takmer tisíc dobrovoľníkov z takzvanej armády Bašára Asada a Hizballáhu. Hlavnou požiadavkou pre bojovníkov sú skúsenosti s bojmi v meste,“ vyhlasujú Ukrajinci.

Niektorí sýrski bojovníci sú pripravení vyraziť na Ukrajinu podporiť Rusko, ale zatiaľ k tomu nedostali pokyny. Podľa agentúry Reuters to povedali dvaja z ich veliteľov. Nabil Abdalláh, šéf polovojenských Národných obranných síl, vyhlásil, že je pripravený využiť skúsenosti z mestského boja získané počas sýrskej vojny a pomôcť Rusku.

„Akonáhle dostaneme pokyny od sýrskeho a ruského vedenia, budeme bojovať v tejto spravodlivej vojne. Povedieme pouličnú vojnu a použijeme taktiku, ktorú sme si osvojili pri bojoch, v ktorých sme porazili teroristov v Sýrii. Ukážeme im, čo ešte nevideli,“ povedal Abdalláh.

Zapájajú sa vraj aj vagnerovci

O ruskom nábore prvýkrát informoval sýrsky spravodajský web DeirEzzor 24. Moskva podľa neho hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pôsobili ako strážny personál na základe šesťmesačných zmlúv. Za svoju službu by mali dostávať 200 až 300 dolárov mesačne.

Ten istý web tiež tvrdil, že ruská žoldnierska Vagnerova armáda vybavuje svojich sýrskych bojovníkov, ktorí v líbyjskej vojne pôsobili na strane generála Kalif Haftara, tak, aby ich mohla použiť aj na Ukrajine.

Zdroj: www.novinky.cz

http://

By Archa21