Putin sa rozhodol okamžite uznať nezávislosť oboch povstaleckých republík na Donbase. Za uznanie nezávislosti Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky sa vyslovili aj členovia ruskej bezpečnostnej rady, ktorú šéf Kremľa v pondelok narýchlo zvolal.

Putin už podpísal príslušné výnosy o nezávislosti DĽR a LĽR.

Video:

Uznanie suverenity a nezávislosti DĽR a LĽR označil za potrebné. Dodal, že požiadal ruský parlament, aby jeho rozhodnutie podporil a ratifikoval zmluvy s obomi samozvanými proruskými republikami nachádzajúcimi sa ukrajinskom Donbase.

Vodcovia oboch povstaleckých republík Denis Pušilin a Leonid Pasečnik v pondelok Putina opätovne vyzvali, aby ich nezávislosť uznal, a požiadali, aby s nimi Rusko uzavrelo dohody o priateľstve a spolupráci, a to aj v obrane. Na uznanie oboch republík už skôr vyzvali prezidenta aj ruskí poslanci.

Počas porady zaznievali argumenty, že v Donbase žije okolo 800 tisíc ruských občanov, ktoré je nutné ochrániť pred genocídou. Podpredseda bezpečnostnej rady a bývalý prezident a premiér Dmitrij Medvedev pripomenul, že väčšina Rusov by uznanie nezávislosti republík v Donbase podporila.

Počet incidentov narastá. Spravodajca agentúry RIA Novosti informoval, že z letiska v meste Doneck sa ozývajú explózie a miesto je ostreľované. Hovorca Ľudových milícií DĽR Basurin uviedol, že po silných útokoch zo strany ukrajinských vojsk zostali na Donbase desiatky tisíc ľudí bez pitnej vody. Zasiahnuté boli aj prívody elektrickej energie, trafostanice, letisko, ba aj školy.

Ruská tajná služba FSB vyhlásila, že bližšie neurčený typ strely z Ukrajiny v pondelok zasiahol a zničil stanovište pohraničníkov v ruskej Rostovskej oblasti. Dve bojové vozidlá a 5 vojakov prekročilo hranice Ruska s cieľom provokácie. Rusko tvrdo zasiahlo a celú diverznú skupinu zlikvidovalo.

Ruský minister obrany Šojgu povedal: „Nedali nám na výber. Jednoznačne ich musíme uznať. Nacionalistické prápory na línii kontaktu nie sú riadené Kyjevom a vojenskými veliteľmi na mieste. Kvôli ostreľovaniu zo strany ukrajinskej armády v Donecku prakticky nie je voda. V dvoch tretinách mesta Luhansk zase nie je plyn. Ukrajina sústreďuje vojenskú techniku na hraniciach Luhanskej a Doneckej oblasti. Ide o 354 tankov, viac než 2 000 obrnených vozidiel, 160 viachlavňových raketometov, tiež taktické raketové komplexy Točka-U!“

Ruská rozviedka SVR uviedla, že tajné služby západných krajín verbujú ozbrojencov, ktorí majú byt poslaní na Donbass. Prioritu majú ľudia s bojovými skúsenosťami z Blízkého východu, Karabachu a z Balkánu. Najaktívnejšími v tejto veci sú americká CIA a britská MI6. Ozbrojenci sú verbovaní hlavne v Bosne a Hercegovine, Albánsku a Kosove a za účasť v represívnej operácii na Donbasse im ponúkajú 2000 – 3000 USD mesačne. Záujem už malo podľa SVR prejaviť min. tisíc ľudí!

Na Donbasse prebieha genocída, ktorá má v najbližších dňoch nabrať gigantické rozmery. Okrem toho, na Ukrajine zaznievajú výzvy získať jadrové zbrane. A že tieto schopnosti Ukrajinci majú, potvrdil aj samotný Putin, podľa ktorého je toto nebezpečenstvo znásobené tým, že systém velenia a riadenie ukrajinskej armády je integrovaný priamo do systému NATO. Ukrajinská armáda je teda riadená Američanmi a NATO. Z toho dôvodu muselo Rusko zareagovať a uznať nezávislosť DĽR a LĽR . Ruská armáda tak bude môcť legálne vstúpiť na územie Donbassu, s cieľom urobiť tam poriadok a chrániť svojich obyvateľov.

Zdroj a Martin Bago

By Archa21