Vojenská koalícia arabských štátov vedená Saudskou Arábiou spustila v sobotu 26. marca letecké útoky na ciele v jemenských mestách Saná a Hudajda. Nálety majú byť odvetou za nedávne útoky húsijských vzbúrencov. „Vojenská operácia bude pokračovať, až kým nebudú splnené jej ciele,“ potvrdili predstavitelia koalície saudskej tlačovej agentúre SPA.

Autokratická, pro-islamistická Saudská Arábia bojuje proti Jemenu, vraždí a mučí vlastných občanov podľa svojvôle, v mene „stredovekých“ zákonov šarie. Absolútne cynicky opovrhuje medzinárodne uznávanými ľudskými právami. Tento neľudský štát prebohatých šejkov za vraždenie občanov nikto neodsudzuje ani nepostihuje hospodárskymi sankciami. Dokonca možno nahradí „zlé“ Rusko pri dodávkach ropy do Európy.

Plyn a ropa od nedemokratických štátov?

„Stále je to menej zlá alternatíva ako Rusko,“ tvrdí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. „Svet má ešte množstvo nevyčerpateľných možností v rámci sankcií, ako môže Rusko ekonomicky zlikvidovať. Jednou z nich je aj odpojenie dodávok plynu a ropy z Ruska,“ povedal štátny tajomník. Klus následne potvrdil, že sa o dovoze surovín pre Slovensko rokuje s Katarom aj Saudskou Arábiou.

Jemen je na prahu humanitárnej katastrofy

Občianska vojna v Jemene, najchudobnejšej krajine arabského sveta, sa začala v roku 2014, keď Iránom podporovaní šiitskí vzbúrenci – tzv. Húsíovia – obsadili hlavné mesto Saná. Jemenská vojna, podobne ako iné stretnutia na Blízkom východe, v sebe má zakódovanú nevraživosť medzi dvoma hlavnými prúdmi islamu, sunnitmi a šiitmi. Jemenci čoskoro obrátili zbrane proti sebe a čo horšie – do veci sa vložili regionálne mocnosti, najmä Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE) a Irán.

Vyprahnutá jemenská pôda sa tak stala klasickým záložným bojiskom medzi zahraničnými rivalmi. Zatiaľ čo Saudská Arábia a SAE podporujú medzinárodne uznanú jemenskú vládu (sunnitov), šíitski Húsíovia majú podporu z „bratského“ Iránu.

V dôsledku konfliktu zahynuli desaťtisíce ľudí a milióny ďalších boli nútené opustiť svoje domovy. OSN označuje situáciu v Jemene za najväčšiu svetovú humanitárnu krízu. Počet obetí konfliktu v Jemene sa blíži 400 000 s tým, že zhruba polovica obetí zomrela najmä hladom, kvôli „vojnou vyvolanej situácii“. Asi 5 miliónov osôb trpí dlhodobou podvýživou a v extrémnej chudobe žije viac ako polovica obyvateľov.

Snahy OSN zabezpečiť v Jemene pokoj zbraní a docieliť uvoľnenie koaličnej blokády doteraz neuspeli. Vojna je tak už roky v patovej situácii. Húsíovia, ktorí tvrdia, že chcú poraziť skorumpovaný systém, a že bojujú proti zahraničnej agresii, opakovane vykonávajú cezhraničné útoky na Saudskú Arábiu pomocou dronov a rakiet.

Požiar na ropnom zariadení je pod kontrolou

Požiar v zariadení ropnej spoločnosti Saudi Aramco v saudskoarabskom prístavnom meste Džidda sa podarilo dostať pod kontrolu s tým, že horeli dva zásobníky ropy a nie sú žiadne obete. Hovorca jemenských šiitskych povstalcov Jahjá Saría onedlho po prepuknutí požiaru oznámil, že Húsíovia spustili raketový útok na zariadenie Saudi Aramco v Džidde a zaútočili pomocou bezpilotných lietadiel na rafinérie v Ras Tanúru a Rábighu. Cieľom útokov podľa neho boli aj kľúčové zariadenia ropného giganta v hlavnom meste Rijád.

Zdroj: lidovky.cz, pravda.sk, aljazeera.net

By Archa21