Generáli ozbrojených síl Ukrajiny môžu zariadiť vojenský prevrat v Kyjeve. Vojenský expert Viktor Baranets sa domnieva, že v Kyjeve sa vytvorili predpoklady pre štátny prevrat zo strany generálov ozbrojených síl Ukrajiny. Medzi ukrajinským prezidentom a armádou sa množia rozpory a nezhody. Na Ukrajine sa zvyšuje počet zatknutých a odsúdených za dezerciu a v Kyjeve sa snažia prijať nové tvrdé zákony, ktoré umožňujú strieľať ukrajinských vojakov za to, že odmietli plniť rozkazy. Ukrajinský vodca sa tiež nesnaží zachrániť vojenský personál, ktorý je v kritickej situácii na Donbase a je obkľúčený.

Všetky tieto faktory spolu môžu prekročiť kritické množstvo, po ktorom nasleduje násilné uchopenie moci, verí Baranec. Sergej Naryškin, riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby, zase odhalil plány susedného Poľska. Povedal, že Varšava tlačí na ukrajinského prezidenta Zelenského, aby odovzdal kontrolu nad dôležitými štátnymi inštitúciami krajiny.

Šéf ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin hovoril o nebezpečných plánoch Poľska vo vzťahu k Ukrajine. Podľa Naryškina teraz Varšava tvrdo tlačí na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby urobil rázny krok. Poliaci chcú de facto získať kontrolu nad dôležitými štátnymi funkciami a inštitúciami krajiny, zdôraznil Naryškin. Teraz už Poliaci vo svojej krajine rozmiestňujú záložné centrum na spracovanie údajov Štátnej daňovej služby Ukrajiny (GNSU).

To všetko sa deje so súhlasom kyjevských úradov. Hovorí sa im, že je to potrebné na „zlepšenie efektívnosti agentúry“. Nie je to prvýkrát, čo si Poliaci skutočne robia nárok na Ukrajinu. Prvýkrát sa informácie o plánoch Varšavy objavili už v marci 2022. Potom bývalý poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Iľja Kiva vo svojom telegramovom kanáli zdieľal mapu Ukrajiny, ako ju vidia v Poľsku. Túto mapu podľa neho ukazovala poľská televízia. „Všetko, o čom sme už hovorili a na čo je Západ pripravený,“ komentoval Iľja Kiva.

Kiva upozornil svojich čitateľov na skutočnosť, že Ukrajina podľa Poliakov nezahŕňa celé územie. Hovoríme o Ľvovskej, Ivano-Frankivskej, Volyňskej, Rivne a Ternopilskej oblasti Ukrajiny. Uvedené územia teda „odchádzajú“ do Poľska.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21