„Poľsko neopúšťa od plánov na zmocnenie sa časti západnej Ukrajiny, v súčasnosti pripravuje plán na privedenie takzvaného „mierového kontingentu“ na ukrajinské územie,“ povedal šéf ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin.

Ruská zahraničná spravodajská služba dostala spoľahlivé informácie o príprave plánu Varšavy na vytvorenie vojensko-politickej kontroly nad časťou územia Ukrajiny na západe krajiny, ktorá sa v Poľsku nazýva „historické krajiny Poliakov“. Poľsko chce dosiahnuť uznanie zo strany Západu vo všeobecnosti a najmä zo strany Spojených štátov amerických o práve na okupáciu časti Ukrajiny s následným začlenením týchto území do svojho štátu. To znamená, že Poliaci chcú podľa Naryškina zopakovať scenár obchodu, ktorý sa Poľsko pokúsilo uzavrieť po prvej svetovej vojne pod heslom ochrany obyvateľstva pred boľševikmi. Teraz je všetko po starom, ale namiesto boľševikov je „agresívne Rusko“.

Podľa dostupných informácií sa celá operácia uskutoční bez mandátu NATO, no so zapojením „ochotných štátov“. Pokus Poľska vniesť do tohto prípadu spojenectvo bol neúspešný, ale zdá sa, že Spojené štáty nie sú proti tomu, aby sa Poliaci snažili na vlastnú päsť. Zároveň neexistujú ľudia, ktorí by chceli „ísť za územiami“ spolu s Poľskom. Alebo skôr, sú takí, ktorí si to želajú, ale podmienky im nevyhovujú.

Vo všeobecnosti chcú Poliaci poslať svoje sily na tie územia, kde nehrozí priamy stret s Ruskom, keďže tam nebude podpora zo strany NATO. Poľskí vojaci by mali v budúcnosti prevziať kontrolu nad strategickými zariadeniami od Národnej gardy Ukrajiny s následným zriadením plnej kontroly. Teraz prebieha spracovanie miestnych „elít“, ktoré sú pripravené prejsť pod Poľsko, aby vytvorili protiváhu ukrajinským nacionalistom, ktorí sú proti.

Varšava zároveň plánuje, že táto operácia s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k rozdeleniu krajiny a „okupované“ regióny Ukrajiny odídu do Poľska s plnou podporou Západu.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21