Šéf Tiposu Marek Kaňka bol vo štvrtok obvinený z členstva v organizovanej skupine. Podľa uznesenia o obvinení mala jeho firma na fiktívnych obchodoch obrať štát na DPH o vyše 300-tisíc eur.

Marek Kaňka je úzko spojený s vedením OĽaNO, s premiérom Eduardom Hegerom aj predsedom strany Igorom Matovičom. Tipos je pre každú vládu vítaná trafika, odkiaľ sa dá legálne kontrolovať a usmerňovať značný objem peňazí. Obvinenie Kaňku, o ktorom ako prvé informovali Aktuality, bude preto po celý čas úzko spojené s politikou a stranou OĽaNO.

Prvé reakcie to potvrdzujú, Matovič podporil políciu, Heger, ktorý ešte ako minister financií Kaňku menoval do funkcie, reagoval opatrne. Už dnes sa špekuluje, čo obvinenie Kaňku vypovedá o vzťahoch Hegera a Matoviča, respektíve aké budú dôsledky pre premiéra – do akej miery ho to oslabí.

Prejdime k obsahu samotného obvinenia.

Národná kriminálna agentúra začala vo štvrtok trestné stíhanie voči organizovanej skupine, ktorej členovia „spoločným, vzájomne koordinovaným konaním, spočívajúcom v presne dohodnutom spôsobe deľby úloh, konali s úmyslom neoprávnene znížiť daňovú povinnosť“ a pripraviť štát o milióny eur. Trestná činnosť sa mala diať od januára 2017 do marca 2018.  

Skupina mala dovážať pohonné hmoty z Rakúska a predávať ich na Slovensku bez dane cez sieť účelovo založených spoločností, ktoré boli fakturačne, finančne a personálne prepojené do umelo vytvoreného a „vysoko sofistikovaného“ fakturačného reťazca redistribúcie benzínu a nafty.

Takto podľa obvinenia zneprehľadnili skutočný „tok“ pohonných hmôt medzi firmami a zakryli svoju skutočnú daňovú povinnosť. Hlavným cieľom bolo zastrieť spojitosť medzi Petrom Straňákom, ktorý mal stáť na vrchole tejto skupiny, a spoločnosťami na začiatku reťazca a ďalšími firmami, ktoré benzín napokon predávali konečným spotrebiteľom, píše denník Štandard.

„Každého doposiaľ stíhali väzobne, aj keď išlo o úplné bájky a súdy pri tom porušovali ľudské práva. Zrazu ak ide dnes o najbližšieho Hegerovho človeka šéfa Tiposu, ktorému Heger priklepol v čase covidu amorálnu odmenu 100 000 eur, tak tomu tak nie je. Transparentný Heger odmenu pred rokom zatĺkal. Vedel prečo,“ píše vo facebookovom statuse poslanec Tomáš Taraba.

„Už z tohto vzťahu s predsedom vlády je jasné, že riziko možného ovplyvňovania svedkov je obrovské. Takže kecy o tom, že obvinenie Kanku je dôkazom uplatňovania politiky „padni komu padni“, v tomto prípade určite neplatí, práve naopak. Chcem veriť v každom prípade, že už aspoň budeme uchránení moralizovania o nomináciách tejto vlády a boja dobra so zlom, ktorými nás Heger pravidelne v parlamente kŕmil,“ skonštatoval Tomáš Taraba.

By Archa21