Najmenej dva výbuchy otriasli v piatok neskoro večer mestom Luhansk na východe Ukrajiny, informovala o tom tlačová agentúra Sputnik. Miestne médiá potvrdili, že prvý výbuch zasiahol plynovod, čo malo za následok veľký požiar. Druhý sa údajne odohral na čerpacej stanici. 

Správy o výbuchoch prichádzajú len niekoľko hodín po tom, čo susedným mestom Doneck otriasol iný výbuch. Spôsobila ho bomba v aute, ktoré patrilo šéfovi ľudových milícií Doneckej ľudovej republiky. Výbuch si nevyžiadal žiadne obete.

Obe republiky v Luhansku a Donecku dnes nariadili hromadnú evakuáciu civilistov z oblasti do Ruska kvôli obavám z potenciálneho útoku ukrajinskej armády. Kyjev poprel akékoľvek plány na obsadenie týchto regiónov. 

V súčasnosti rastie na východe Ukrajiny napätie. Predstavitelia obidvoch republík na Donbase tvrdia, že vláda v Kyjeve plánuje vojenskú operáciu s cieľom získať ich územie násilím. Ako dôvod uviedli prudký nárast incidentov pozdĺž línie prímeria, pri ktorých boli použité tanky, delostrelectvo, mínomety zo strany ukrajinskej armády.

Medzitým USA a NATO obvinili Rusko z úmyslu napadnúť Ukrajinu, hoci nimi predpovedaný dátum začiatku invázie – 16. februára – nevyšiel. Moskva obvinenia opakovane odmietla ako „falošné správy“. Obe strany sa obviňujú z plánovania útoku pod falošnou vlajkou s cieľom vytvoriť zámienku na vojenskú operáciu. 

Video:

Zdroj

By Archa21