Dnes nadránom bolo z ukrajinskej strany spustené masívne ostreľovanie území DLR a LLR! Počas neho boli zasiahnuté osady Kominternovo, Okťjabr, Novolaspa, Petrovskoje v DLR, ako aj Veselenko, Doněckij, Zolotoje-5, Nižné Lozovo, Sokolniki v LLR. Celkovo malo byť vystrelených cca 160 kusov munície kalibru viac ako 12,7 mm. Použité boli aj mínomety kalibru 120 a 82 mm, z ktorých bolo vystrelených min. 67 mín, granátomety rôznych typov, z ktorých na územie Donbassu dopadlo min. 90 kusov, či guľomety a najrôznejšie ručné zbrane. Pritom veľkorážne mínomety mali byť na základe Minských dohôd stiahnuté z fronty.

Ostreľované žiaľ boli vo veľkom aj civilné ciele, medzi nimi aj infraštruktúra, obytné domy či školy v okolí Donecka a Luhanska. Žiaľ po odvetnom útoku bola zasiahnutá aj škôlka na ukrajinskej strane. Hlásených je niekoľko zranených. Podľa šéfa odboru Ľudových milícií LLR Jana Leščenka situácia na línii kontaktu na Donbasse za posledných 24 hodín výrazne eskalovala a podľa všetkých indícií sa ukrajinská armáda snaží vyvolať na Donbase rozsiahly vojnový konflikt. Ostreľovanie totiž bolo vedené pozdĺž frontovej línie. Ľudové milície podľa jeho slov zostrelili aj bezpilotné lietadlo ozbrojených sil Ukrajiny, s pomocou ktorého Kyjev korigoval ostreľovanie osady Doněckij.

Ľudové milície ďalej uviedli, že ukrajinská armáda sa teraz pripravuje na ďalšie akcie. Okrem toho, že má Kyjev pripravovať raketové systémy Tochka-U k presunu a bojovému použitiu na Donbasse, pripravuje aj námorný výsadok, ktorý bude mať za cieľ odstrihnutie DLR od Azovského mora a spustenie operácií smerom do vnútrozemia. Tieto prípravy sú už dokončené a budú k nim použité člny, ktoré USA nedávno dodali Ukrajine v rámci tzv. vojenskej „pomoci“.

Situáciu na Donbasse pozorne sleduje aj Rusko, ktoré dnes slovami Putinovho hovorcu Peskova uviedlo, že situácia pri hraniciach Ruska sa môže každú chvíľu rozhorieť, Moskva situáciu na juhovýchode Ukrajiny detailne vyhodnocuje a kroky Kremľu budú závisieť od konkrétneho vývoja. Kyjev sa teda spolu s USA a „spojencami“ pumpujúcimi zbrane a žoldnierov na Ukrajinu očividne definitívne rozhodol vybrať smerom odstúpenia od Minských dohôd a smerom eskalácie vojenského konfliktu…

Autor: Martin Bago

By Archa21