Detí je viac ako miest v škôlkach. Táto situácia sa štandardne opakuje každú jar pri zápise. Predškolské zariadenia už dlhé roky nemajú dostatočné kapacity ani pre slovenské deti.

Tento problém sa ešte zväčšil príchodom malých Ukrajincov, ktorých bude čoraz viac.

V migračnej vlne z Ukrajiny sú však najmä matky s deťmi. Práve ukrajinské deti potrebujú škôlku aj školu, aby ich mamy mohli pracovať. Škôlky sú v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, problém teda padá na hlavu starostom.

Materské školy v Bratislave hlásia plný stav

Do jednej z bratislavských materských škôl denne volajú desiatky ukrajinských matiek. Chcú, aby prijali ich deti. „Hlásia sa už 2 týždne veľmi veľa, cez mail, telefonicky alebo cez ľudí u ktorých bývajú. My sme mohli prijať zatiaľ iba dve deti, lebo kapacita nám viac nedovolila,“ hovorí riaditeľka materskej školy Maternelle Ľubica Ujváriová.

Mestské časti vidia riešenie v dočasných škôlkach, ktoré by pre ukrajinské deti zriadili v kultúrnych domoch. Problémom sú hygienické pravidlá. Ministerstvo školstva by muselo zmeniť platnú legislatívu. „Pripravujeme samostatný plán, čo sa týka materských škôlok,“ vyjadril sa minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Zdroj

By Archa21