Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Duslo Šaľa Petra Bláhu náhrada zemného plynu za skvapalnený nie je pre slovenské podniky riešením pretože skvapalnený by musel byť v dostatočnej kvalite a v dostatočnom objeme. 

„Čo je v súčasnosti podľa vyjadrenia EUSTREAMU respektíve SPP distribúcia nereálne a nerealistické. Pretože v Európe je momentálne iba štyri či päť zásobníkov na skvapalnení zemný plyn. Ten sa musí postupne dostať do potrubia a neexistuje dnes v rámci Európskej únie princíp subsidiaridy, čo znamená, že každý členský štát EU dostane alikvotný objem tohto nakupovaného LNG plynu, ktorý bude výrazne drahší. Takže sa obávame, že toto nie je riešenie,“ povedal Bláha.

Rusko chce od 1.apríla platby za zemný plyn iba v rubľoch

Na národnej úrovni má kvalitu plynu na starosti spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Poslednú faktúru zaplatil koncom marca, ďalšia je splatná až 20. mája.

SPP vždy postupoval a postupuje podľa podmienok v platných obchodných zmluvách. Zabezpečenie plynulých dodávok energií je pre SPP absolútnou prioritou a aktuálnej situácii venuje všetku svoju pozornosť. Ku dnešnému dňu sa dodávky plynu uskutočňujú plne v súlade s dennými objednanými množstvami a bez akýchkoľvek obmedzení.

Viaceré európske krajiny, vrátane Nemecka či Francúzska, už odmietli platiť za plyn v rubľoch. “Som za to, aby sme s EÚ postupovali spoločne a hľadali spoločné riešenia. Ale nemôže nás to odrezať od plynu,” zhodnotil minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý dodal, že za dodávky ruského plynu zaplatíme podľa platnej zmluvy, čiže v eurách.

Zároveň čaká na analýzu ruských požiadaviek, na ktorej pracuje Európska komisia (EK). “Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, hocičom len chce. My zmluvu neporušíme,” zdôraznil Sulík.

Zároveň však upozornil, že bez plynu nám nielen bude zima, ale nevyrobíme napríklad naftu, benzín, ani hnojivá, čo bude znamenať menšiu a drahšiu úrodu. Bez plynu podľa ministra nevyrobíme ani oceľ a množstvo iných vecí, pretože Slovensko je extrémne spriemyselnená krajina. 

Zdroj: regiony.zoznam.sk

By Archa21