U našich poľských susedov sa od 1. februára tohto roka uplatňuje nulová DPH na potraviny, pričom pôvodne bola vo výške 5 percent. Od začiatku mesiaca tiež v Poľsku klesla DPH na benzín a diesel z 23 % na 8 %. To, že Slováci začnú využívať lepšie podmienky v susednom Poľsku, na seba nenechalo dlho čakať. Takzvaná „palivová turistika“ skutočne doslova prekvitá. Cez podtatranskú obec Ždiar ráno vidieť kolóny áut smerujúce do Poľska, večer sa zase húfy vracajú späť. Obyvatelia Slovenska chodia nielen na lyžovačku, ale najmä nakupovať. Lákajú ich znížené ceny nafty či benzínu a potravín.

Výrazne lacnejšia nafta a benzín láka na poľské čerpacie stanice stovky Slovákov denne. Na 50 litrovej nádrži ušetria aj 18 eur. „Ohľadne tých platov, aké sú na Slovensku, cena pohonných hmôt… je to neskutočné,“ uviedol kupujúci Slovák v Poľsku.

Minister financií Igor Matovič odmieta znížiť DPH na potraviny podobne ako to urobilo napríklad Poľsko. Podľa neho by štátna kasa prišla o viac než čo stratí ak budú Slováci z prihraničných oblastí chodiť nakupovať do zahraničia. „To, čo takýmto spôsobom štátna kasa stratí, je podľa našich prepočtov výrazne menej, ako to, čo by štátna kasa stratila znížením DPH,“ povedal šéf rezortu financií k nákupom Slovákov v zahraničí. 

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Poliakom záujem Slovákov neprekáža, práve naopak. Problémom vraj nie sú ani dlhé rady na čerpacích staniciach. Po naplnení nádrže Slováci mieria aj za nákupmi. Nulovú DPH na potraviny chcú využiť naplno.

Nákupnou horúčkou Slovákov v Poľsku trpia najmä malé prevádzky na slovenskej strane hraníc. „Kto má auto, kto je mobilný, ten si ide do Poľska nakúpiť. Zostávajú len tí, ktorí nemôžu. Takže tie prevádzky majú veľký problém prežiť,“ uviedol starosta obce Ždiar Pavol Bekeš.

Zdroj

By Archa21