Slovensko sa možno ocitne v technickej recesii, varuje v prognózach NBS. Ku kríze môže dôjsť aj na komoditnom trhu, rizikom je výrazný výpadok plynu či nedostatočná podpora vlády

Peňaženky Slovákov si neoddýchnu, budú zívať čoraz väčšou prázdnotou. S rekordnou infláciou ešte zažijú ľudia ťažké obdobie, a to asi dvojročné. Čaká ich ďalšie zdražovanie a spomaľovanie ekonomického rastu. Čoraz častejšie sa skloňujú termíny technická recesia, stagflácia, platobná neschopnosť firiem i dlhy domácností.

Na lepšie vyhliadky to zatiaľ nevyzerá a zďaleka to nezodpovedá ani pozitívnym vyhláseniam politikom vlády Eduarda Hegera v štýle „Nebojte sa, dobre bude“. Národná banka Slovenska (NBS) informuje, že inflácia v tomto i budúcom roku dosiahne dvojciferné číslo a hospodársky rast bude oveľa nižší, ako sa očakávalo.

Dozvuky pandémie koronavírusu, trvajúci konflikt na Ukrajine a krotenie akcelerujúcej inflácie, to všetko sú dôvody, prečo slovenskú ekonomiku čaká v najbližšej dobe hospodárska recesia. K tomu negatívne prispeje aj útlm spotreby domácností, pokles vývozu alebo firemných investícií.

Záväzok po splatnosti má osem percent Slovákov, ukazujú čísla z prieskumu spoločnosti Kruk. V produktívnom veku má dlhy po splatnosti každý desiaty Slovák, pričom vlani si muselo splácanie dlhov odložiť 13 percent ľudí.  

Odznievajúci vplyv koronakrízy podľa NBS vystriedali nové riziká. Ide najmä o narušenie dodávateľsko-odberateľských vzťahov, rýchly rast cien energií a iných komodít, a v neposlednom rade o zvýšenú infláciu.

Práve tá najvýraznejšie ovplyvňuje finančné toky v domácnostiach aj podnikoch a pôsobí na rast úrokových sadzieb, čím zvyšuje riziko finančných ťažkostí pri splácaní dlhu a dáva peňaženkám Slovákom už v súčasnosti poriadne zabrať.

Technická recesia? Riziká existujú

Ako uviedol guvernér NBS Peter Kažimír, Slovensku v krajnom prípade hrozí technická recesia.

„Naprieč eurozónou sa o nej diskutuje. Je tu predpoklad, že na tri štvrťroky budeme odstrihnutí od plynu a európska solidarita sa materializuje do podoby 25 percentnej saturácie. To znamená, že dostaneme náhradu v podobe štvrtinovej potreby. V takom prípade by časť slovenského priemyslu bola významne dotknutá,“ podotkol P. Kažimír.

Ako by k technickej inflácii vlastne došlo? „Stačia na to dva po sebe nasledujúce štvrťroky záporného vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) a Slovensko bude v technickej recesii,“ prezradil František Burda, investičný analytik zo spoločnosti FinGO.sk. „Táto hrozba pravdepodobne postihne aj ďalšie krajiny Európskej únie (EÚ), a to hlavne z dôvodu vojnového konfliktu a následného obmedzenia dodávok plynu,“ dodal.

Inflácia bude vyššia ako očakávali

Ceny na Slovensku by tento rok mali vzrásť o viac ako 10 % a v budúcom roku ešte približne o 11 %. Vysoká inflácia bude sprevádzaná oslabením ekonomického rastu, ktorý by sa mal v tomto roku a budúcom roku znížiť na 1,4 % a 1,9 %.

„Inflácia bude vyššia, ako sme pôvodne očakávali a bude to aj v tomto, pravdepodobne aj v budúcom roku dvojciferné číslo,” povedal Kažimír. Odhad inflácie na budúci rok však ráta so zvyšovaním cien plynu pre domácnosti podľa platného regulačného vzorca a nie je v ňom zakomponovaný možný miernejší rast cien zemného plynu avizovaný ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS).

Zároveň bude oproti jarnej predikcii NBS pomalší rast hrubého domáceho produktu (HDP). Ten by mal v tomto roku vzrásť o 1,4 % a v roku 2023 o 1,9 % namiesto pôvodne odhadovaných dvoch až troch percent. Pozitívnejšie vidí NBS rast ekonomiky v roku 2024, ktorý by mal dosiahnuť 3,5. V tomto a pravdepodobne aj v budúcom roku budú podľa Kažimíra klesať reálne mzdy.

Zuzana Kullová

Zdroj: Trend

By Archa21