Slovenské elektrárne ako jediný prevádzkovateľ jadrových reaktorov na Slovensku budú platiť špeciálnu daň. Vládny kabinet schválil návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením. Na základe neho bude výrobca elektriny z jadra od marca tohto roka každý mesiac platiť 50-percentnú daň z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.

Vláda chce novou daňou vybrať fiktívne zisky, povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček (na fotografii v strede). Vyhlásil, že im celý deň zvonia telefóny, bankári sa ich pýtajú, čo sa deje.

Slovenské elektrárne sa budú proti novej špeciálnej dane z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením brániť. Ako povedal Branislav Strýček, v prvom rade sa bude slovenský výrobca elektriny najprv snažiť vysvetľovať a komunikovať s vládou celú problematiku ešte predtým, ako pôjde zákon do parlamentu. Strýček verí, že vláde sa podarí vysvetliť hrozby novej dane pre spoločnosť.

„Samozrejme analyzujeme naše možnosti obrany. Vynaložíme všetky naše prostriedky na to, aby sme tú situáciu zvrátili. Očakávame diskusiu na túto tému, aby naša spoločnosť nebola zlikvidovaná,“ povedal Strýček.

Ak sa podľa neho predsa len spomínaná daň podarí schváliť, Slovenské elektrárne určite zastavia dostavbu štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ohrozené bude aj spustenie tretieho mochovského bloku do prevádzky, ktorý je už dokončený, a čaká už len na druhostupňové povolenie.

Elektrárňam podľa Strýčka hrozí vyhlásenie konkurzu už asi v marci, kedy sa podniku minú prostriedky. „Existujúce banky nám neposkytnú ďalšie prostriedky, v marci už nebudeme schopní splácať svoje záväzky. Banky nám od rána volajú, že čo sa to stalo, lebo sa nás pýtajú, či budeme schopní splácať svoje úvery. Nachádzame sa na vrchole svojho zadlženia,“ zdôraznil Strýček.

Nová daň je podľa Slovenských elektrární aj diskriminačná, keďže štát vlastní veľké vodné elektrárne, ktoré tiež vyrábajú elektrinu a predávajú ju za trhové ceny. A tie zdaňovať neplánuje.

Zákon o novej dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením prijala v stredu vláda bez predchádzajúceho rokovania so samotnými Slovenskými elektrárňami. „Dozvedeli sme sa to z médií. Považujeme to za veľmi nevhodné ovplyvňovanie podnikateľského prostredia. Je to absolútne bezprecedentné,“ konštatoval Strýček, podľa ktorého samotný zákon navyše ide zdaňovať fiktívne zisky.

„Slovenské elektrárne sú pripravené debatovať o vplyve cien elektriny, sme ochotní prispieť, ale sadzba novej dane na úrovni 50 % je likvidačná a bezprecedentná,“ uzavrel Strýček.

Na národnej úrovni sú Slovenské elektrárne najväčším výrobcom elektrickej energie s podielom 66 %.

Zdroj

By Archa21