OĽaNO sa nás snaží utajovanou novelou zákona zlikvidovať, píšu webnoviny.

Hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) pracuje na zániku slovenského včelárstva, tvrdí Slovenský zväz včelárov. Pripravovaný zákon o ochrane zvierat z dielne skupiny poslancov okolo Moniky Kozelovej (OĽaNO) a Martina Fecka (OĽaNO) má podľa zväzu spôsobiť historický nedostatok kvalitného medu a zvýšiť dovoz nekvalitného medu zo zahraničia.

Dovoz nekvalitného medu

Podľa zväzu navyše zákon poškodí opeľovaciu činnosť včiel a tým aj poľnohospodársku a záhradkársku produkciu. Informuje o tom predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák v tlačovej správe.

„Výroba medu by po schválení takéhoto návrhu na Slovensku poklesla tak výrazne, že štatisticky by sa na každého obyvateľa Slovenska ušlo len štvrť kilogramu kvalitného slovenského medu. Med, ktorý by chýbal, by sa musel vykrývať dovozom podradných, lacných a často falšovaných medov zo zahraničia. Práve slovenský med pritom patrí svojou kvalitou a antimikrobiálnymi vlastnosťami medzi najlepšie na svete. Nerozumieme preto, o čo týmto poslancom ide,“ uviedol Rusnák.

Regulácia včelstiev

Poslanci navrhujú, aby bol počet včelstiev regulovaný na maximálne dve včelstvá na kilometer štvorcový. Pri rozlohe Slovenska 49-tisíc kilometrov štvorcových by to podľa včelárov znamenalo pokles včelstiev o 72 percent a to z 350-tisíc na 98-tisíc.

Z aktuálnych zhruba 22-tisíc včelárov by ich počet klesol na niekoľko tisíc. Ročná produkcia slovenských včelárov sa v súčastnosti pohybuje na úrovni 5,5-milióna kilogramov ročne.

Návrh zákona hnutia OĽaNO by podľa zväzu spôsobil zníženie na 1,6-milióna kilogramov ročne. Sebestačnosť Slovenska by tak vo výrobe medu klesla na 20 až 17 percent, pričom aktuálne sa pohybuje na úrovni 60 až 70 percent.

Utajovaný návrh zákona

Poslanci hnutia OĽaNO v novom zákone navrhujú aj zákaz prepravy včiel, zákaz šľachtenia včiel a zákaz inseminácie, čiže kontrolovaného oplodňovania včelích matiek s dôrazom na kvalitu genetiky.

Podľa predsedu zväzu poslanci slovenských včelárov a odborníkov neoslovili ani neprizvali pri príprave návrhu zákona. Agentúra SITA oslovila poslancov Moniku Kozelovú (OĽaNO) a Martina Fecka (OĽaNO) so žiadosťou o reakciu.

Tlačová správa Slovenského zväzu včelárov

Drastické obmedzenie včelárstva, ktoré pripravujú poslanci hnutia OĽANO v rámci zákona o ochrane zvierat, spôsobí historický nedostatok medu pre slovenských spotrebiteľov a zvýši dovoz nekvalitného, sfalšovaného medu na Slovensko.

Poškodí tiež opeľovaciu činnosť včiel a tým poľnohospodársku i záhradkársku produkciu v celej krajine. Slovenský zväz včelárov (SZV) sa proti týmto nekompetentným aktivitám dôrazne ohradzuje a bude proti ním aktívne vystupovať.

Skupina poslancov hnutia OĽANO okolo Moniky Kozelovej a Martina Fecka pracuje na príprave zákone o ochrane zvierat. Jeho súčasťou má byť aj obmedzenie chovu včelstiev na kilometer štvorcový. Navrhujú, aby bol počet včelstiev regulovaný na maximálne dve včelstvá na km2. Pri rozlohe Slovenska 49 000 km2 by to znamenalo pokles včelstiev až o 72 %, z ‪350 000 na 98 000 včelstiev. Počet včelárov by sa tak rapídne znížil z aktuálnych približne 22 000 len na niekoľko tisíc.

Ročná produkcia medu slovenských včelárov sa pritom v súčasnosti pohybuje na úrovni 5,5 milióna kilogramov ročne. Návrh poslancov OĽANO by spôsobil jej zníženie na 1,6 milióna kg ročne a sebestačnosť Slovenska vo výrobe medu by poklesla na historicky najnižšiu úroveň, len 17 až 20 %. Už v súčasnosti sa pritom pohybuje na úrovni 60 až 70 % spotreby obyvateľstva. „Výroba medu by po schválení takéhoto návrhu na Slovensku poklesla tak výrazne, že štatisticky by sa na každého obyvateľa Slovenska ušlo len štvrť kilogramu kvalitného slovenského medu.

Med, ktorý by chýbal by sa musel vykrývať dovozom podradných, lacných a často falšovaných medov zo zahraničia. Práve slovenský med pritom patrí svojou kvalitou a antimikrobiálnymi vlastnosťami medzi najlepšie na svete. Nerozumieme preto, o čo týmto poslancom ide,“ povedal Milan Rusnák, predseda SZV.

Okrem drastického zníženia chovu pritom poslanci OĽANO v novom zákone navrhujú aj zákaz prepravy včiel, takzvaného kočovania, zákaz šľachtenia včiel a zákaz inseminácie, čiže kontrolovaného oplodňovania včelích matiek s dôrazom na kvalitu genetiky. „Títo poslanci, ktorí nemajú ani potuchy o včelárstve pripravujú návrh zákona od stola, so zahraničnými poradcami.

Odbornú slovenskú verejnosť neoslovili ani neprizvali. Do dnešného dňa nám pritom nevysvetlili, čo ich k takýmto krokom, ohrozujúcich slovenských spotrebiteľov a slovenských včelárov vedie. Takéto drastické legislatívne opatrenia obmedzujúce chov a prepravu včiel neexistujú nikde v EÚ ani vo svete. Slovenský zväz včelárov a jeho 15 500 členov nemieni zostať ticho. Budeme sa pýtať a argumentovať a vysvetľovať aj našim zákazníkom, zdôraznil Milan Rusnák.

Slovenský zväz včelárov združuje takmer 15 500 členov s viac ako ‪255 000 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 159 základných organizácií a kolektívnych členov. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie mladých včelárov na Slovensku.

Včelám zdar!

S úctou k Vám,

Ing. Milan Rusnák

predseda SZV

Zdroj

By Archa21