Slovensko poskytne 530 miliónov eur na podporu ukrajinských utečencov v SR zo zdrojov EÚ. Má ísť o nevyčerpané peniaze z eurofondov. Financie majú smerovať na humanitárnu pomoc a zabezpečenie základných životných potrieb, ale aj na podporu slovenských občanov napríklad prostredníctvom zriadenia škôlok v slovenských obciach. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úrad vlády SR.

„Slovensko je solidárne s Ukrajinou a sme lojálny sused. Bezpečnosť a prosperita Ukrajiny sú aj naším záujmom,“ uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). Ďalších päť miliónov eur podľa premiéra vyčlenilo Slovensko na rozvoj ukrajinských regiónov prostredníctvom slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce.

Heger: Veľmi sa teším na rozpravu o odvolávaní vlády

Slovensko bude silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. Slovensko podľa predsedu vlády je ochotné Ukrajine pomôcť aj s opravou vojenskej techniky, ale aj s vývozom pšenice prostredníctvom vlakovej prepravy.

Heger sa v emotívnom prejave po návrate z Ukrajiny vyjadril aj na adresu predstaviteľov opozície, najmä lídra strany Smer Roberta Fica a lídra Hlasu Petra Pellegriniho. Podľa premiéra sa správajú ako ruskí agenti a „vedome nabiehajú Rusku“. „Nenahovárajme si, že sa nás to netýka. Keby Ukrajina nebojuje, ruské vojská sú už u nás. Prezidentovi Zelenskému som povedal, že si plne uvedomujeme, že chránia pred agresiou Ruska aj nás a poďakoval som sa mu za to,“ pokračuje Heger.

Pellegrini a Fico, lebo sú ruskí zapredanci,“ povedal. „Svojimi vyhláseniami idú proti záujmom Slovenskej republiky a nadbiehajú Rusku a správajú sa ako ruskí agenti. Nemám na to slov. Už len môžeme čakať, kedy sa dozvieme, že aj oni sú platení z ruských peňazí,“ dodal.

Na otázku, aký má premiér názor na avizované odvolávanie vlády zo strany opozície, odpovedal, že sa na jeho prípadnú realizáciu veľmi teší. „Nech sa páči, teším sa na túto rozpravu. Veľmi rád sa im pozriem do očí… Robertovi Ficovi a Petrovi Pellegrinimu. Veľmi rád ich priamo z toho miesta pozvem a pôjdem znovu na Ukrajinu,“ povedal.

„Potom nech mi rozprávajú, čo je vlastizrada. Riskovať svoju bezpečnosť a bezpečnosť Ukrajiny svojimi táraninami. To je neskutočné… Viete čo, ja na to nemám žalúdok,“ uviedol premiér. „Nechápem, ako títo ľudia dokážu žiť sami so sebou. A ani to nikdy nepochopím a ani to nechcem pochopiť,“ pohoršil sa Heger.

TASR, TK Eduarda Hegera

By Archa21