Z Ukrajiny už utieklo vyše 500-tisíc ľudí, komentátori toto dianie nazývajú aj masový exodus. Ukrajinci smerujú najme do Poľska, Rumunska, ale aj na Slovensko. 

Maďarsko nepovolí presun zbraní cez svoje územie. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Szijjártó. Môže to skomplikovať presuny. V praxi by to mohlo znamenať, že by sa zbrane smerujúce na Ukrajinu presúvali cez Slovensko, pokiaľ by sa prevážali po pozemnej ceste. 

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2,6 milióna eur. Zo štátnych hmotných rezerv Slovensko pomôže Ukrajine materiálom za 8,405 milióna eur.

27 krajín NATO pomáha s vojenským materiálom

Ako po rokovaní vlády uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), Slovensko pošle na Ukrajinu desať miliónov litrov nafty a tiež aj 2,4 milióna litrov leteckého benzínu.

V prvom rade je to desať miliónov litrov nafty, ktorú posielame na Ukrajinu. Zároveň je to 2,4 milióna litrov leteckého benzínu, ktorý posielame na Ukrajinu. Toto je v hodnote vyššej ako osem miliónov eur. Zároveň posielame presne to, čo Ukrajina teraz veľmi potrebuje. Konkrétne 12-tisíc kusov 120 milimetrovej munície. To je v hodnote približne 2,6 milióna eur. Verte mi, že my presne vieme, čo Ukrajina potrebuje a robíme presne také opatrenia, ktoré im pomôžu,“ uviedol Naď.

27 krajín NATO z 30 pomáha s vojenským materiálom Ukrajine. „Celková pomoc, ktorú vláda schválila je viac ako desať miliónov eur,“ uzavrel Naď.

Neutrálne Fínsko tiež dodá zbrane Ukrajine

Pôjde o útočné pušky, muníciu aj pancierové päste. ​Minister obrany Antti Kaikkonen konkretizoval, že zásielka bude zahŕňať 2 500 útočných pušiek, 150-tisíc nábojov, 1 500 protitankových zbraní a 70-tisíc balíčkov s proviantom.

Česko posiela aj guľomety a samopaly

České ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že Ukrajine pošle zbrane a muníciu v hodnote 188 miliónov českých korún. Česko pošle guľomety, samopaly, ostreľovacie pušky, pištole a muníciu.

Informuje o tom spravodajský portál TN.cz, ktorý cituje oznámenie českého rezortu obrany na mikroblogovacej sieti Twitter. „Vláda v sobotu schválila ďalšiu pomoc Ukrajine. Zabezpečíme aj dopravu na miesto, ktoré určí ukrajinská strana. Naša pomoc sa nekončí,“ napísalo ministerstvo na Twitteri.

Česko ešte pred začatím invázie darovalo Ukrajine delostrelecké granáty. Tie sú však stále v českých skladoch. Česká ministerka obrany Jana Černochová v piatok na Twitteri uviedla, že si ich podľa dohody mali odviesť Ukrajinci sami, ale nestalo sa to.

V piatok na Ukrajinu dorazil konvoj z Poľska. „Kolóna s muníciou, ktorú odovzdávame Ukrajine, už dorazila k našim susedom. Podporujeme Ukrajincov a sme solidárni,“ uviedol na Twitteri poľský minister obrany Mariusz Blaszczak.

Vyšle Slovensko proti Rusom svoje MiG-y?

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell povedal, že Brusel už diskutoval o žiadosti Ukrajiny dodať jej špecifický typ bojových lietadiel z členských štátov únie. O túto pomoc požiadal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Server Defense One pripomenul, že stroje MiG-29 vlastnia Poľsko, Bulharsko a Slovensko. Nemenovaný zdroj oboznámený s debatou v Bruseli povedal pre noviny Wall Street Journal, že diskusia o tejto možnej pomoci Kyjevu ešte stále pokračuje.

Portál Britské listy poznamenal, že ukrajinskí vojenskí piloti dostali v nedeľu zásielku rakiet typu vzduch-vzduch. Server tvrdí, že v pondelok mali na Ukrajine pristávať stíhačky MiG-29, pochádzajúce z niekoľkých krajín EÚ, ktoré sú zároveň členskými štátmi NATO.

Zdroj: SITA

By Archa21