Slovensko zaplatilo aprílovú faktúru za plyn z Ruska na základe platnej zmluvy v eurách a ich zmena na ruble je mimo jej kontroly. Podľa generálneho riaditeľa SPP bola platba zrealizovaná v eurách aj preto, že samotná zmenka bola Gazpromom vystavená v tejto mene. „Následne boli peniaze odoslané na účet Gazpromu a mám potvrdenie o prijatí platby,“ pokračoval generálny riaditeľ SPP s tým, že aktuálne prebieha menová konverzia, ktorá bude ukončená odovzdaním rubľov Gazpromu a dodávky zemného plynu budú pokračovať.

„Devízová konverzia je mimo akejkoľvek kontroly SPP, pre nás je skutočne dôležitým momentom naplnenia nášho záväzku platba v eurách,“ zdôraznil Richard Prokypčák.

Dodávky ruského plynu pokračujú podľa dohodnutých objednávok. Informovalo o tom ministerstvo hospodárstva.

Ministerstvo hospodárstva pokračuje v aktivitách na zabezpečenie dodávok zemného plynu z iných zdrojov. „Plynu je v tejto chvíli dostatok a pokračuje sa v plnení zásobníkov na budúcu vykurovaciu sezónu,“ dodalo ministerstvo.

Nemecko a Taliansko schválili ruskú schému platieb za plyn po súhlase EÚ

Nemecko a Taliansko po porade s Bruselom povedali firmám, že si môžu otvoriť rubľové účty, aby prostredníctvom nich platili za ruský plyn. Diskusia o ruskej požiadavke, aby zahraniční kupci platili za plyn v rubľoch, je testom pre európske vlády a ich tvrdý postoj voči Moskve.

Poľsko, Bulharsko a Fínsko odmietli požiadavky Ruska, aby importéri platili za plyn cez rubľové účty v Gazprombank. Preto Rusko zastavilo dodávky do týchto krajín. Ostatné štáty EÚ však nie sú ochotné navádzať firmy na kroky, ktoré by mohli spôsobiť, že prídu o ruský plyn dôležitý pre ich ekonomiky.

Brusel vydal dva súbory písomných usmernení, ako môžu importéri platiť za ruský plyn bez porušenia sankcií. Celá záležitosť však zostáva nevyjasnená, keďže predstavitelia EÚ tiež za zatvorenými dverami radili firmám, aby si neotvárali rubľové účty v Gazprombank.

Podľa niektorých bruselských diplomatov boli rady Európskej komisie úmyselne vágne, aby umožnili členským štátom otvoriť si rubľové účty a pokračovať v nákupe ruského plynu.

Nemecká VNG či rakúska OMV, ako aj niektoré ostatné európske spoločnosti, už previedli na účty v Gazprombanke eurá na platbu za ruský plyn.

TASR

By Archa21