Expo 2020 je dôkazom ľudskej kreativity a schopnosti inovovať. Je tiež dôkazom toho, že keď sa ľudia, krajiny a kultúry spoja dohromady, môžu dosiahnuť veľkolepé veci, povedala prezidentka Zuzana Čaputová počas svojho prejavu pri príležitosti otvorenia Slovenského národného dňa na veľtrhu Expo 2020 v Spojených arabských emirátoch.

Program národného dňa sa začal vztýčením slovenskej vlajky na námestí národov Al Wasl Plaza a slovenskou hymnou. Súčasťou ďalšieho programu prezidentky je aj prehliadka pavilónov Slovenska a Spojených arabských emirátov.

V rámci galavečera počas slovenského národného dňa vystúpi aj Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), speváčka Jana Kirschner a huslista Filip Jančík.

Prezidentka medzinárodnú výstavu považuje za skvelú príležitosť, ako sa dá prezentovať slovenský talent a inovácie slovenských podnikateľov, podnikateliek, vedcov či inovátorov pred celosvetovým publikom.

Hlava štátu skonštatovala, že Expo jej dáva nádej, že ľudstvo je schopné prekonať globálne výzvy.

„Som rada, že Slovensko je súčasťou úsilia v inovácii a kreativite na podujatí Expo. Ako agilná a exportne orientovaná krajina, ktorá je plne integrovaná do jednotného trhu Európskej únie vieme, akú cenu má kooperácia a partnerstvo,“ pripomenula Čaputová.

Zdôraznila, že veľmi dobré sú aj bilaterálne vzťahy Slovenska a Spojených arabských emirátov. Slovensko je pripravené na ich prehlbovanie, najmä na poli vedeckej spolupráce, vzdelaní, zelených technológií a turizmu, povedala.

„Na Expe v Dubaji sa prezentuje 192 krajín s úžasnými expozíciami. Ak sa ale chcete kamkoľvek hýbať, pozývam vás do slovenského pavilónu. Čakajú vás vodíkové autá, lietadlá či vesmírne vozidlá. Nie sú to len futuristické diela. Sú to projekty vyvinuté slovenskými firmami a inovátormi, ktoré majú svetu pomôcť s prechodom na zelené, klimaticky neutrálne a férovejšie ekonomiky a spoločnosti,“ vyhlásila. Doplnila, že presne to ľudstvo potrebuje, aby na zemi dokázalo prežiť.

Hlava štátu zdôraznila, že slovenská expozícia v Dubaji zaujala aj najvyšších predstaviteľov Spojených arabských emirátov. Poďakovala sa taktiež všetkým usporiadateľom podujatia Expo 2020, nielen zo strany Spojených arabských emirátov a dubajského emirátu, ktorí sa pričinili o to, že sa podujatie konalo aj napriek komplikovaným podmienkam počas koronakrízy.

Prezidentka sa stretla aj s predstaviteľmi slovenských firiem, ktoré v Spojených arabských emirátoch vystavujú svoje produkty. „Z rozhovoru s nimi vyplynulo, že táto výstava nie je len o tom, že sa prezentujú pekné veci, ale dohadujú sa aj konkrétne spolupráce a investície,“ spomenula prezidentka.

Prezidentka už absolvovala rokovanie s predstaviteľmi vlády Spojených arabských emirátov o možnej spolupráci v ďalších oblastiach. Dnes má na programe aj stretnutie s korunným princom Spojených arabských emirátov.

SITA

Foto: mhsr.sk

By Archa21