Ruský minister Sergej Šojgu v utorok 29. marca vyhlásil, že bojový potenciál ukrajinských ozbrojených síl sa výrazne znížil, čo ruským jednotkám umožňuje sústrediť sa na dosiahnutie hlavného cieľa, za ktorý označil oslobodenie Donbasu na východe Ukrajiny. Podľa spravodajskej televízie Sky News Šojgu zopakoval, že Rusko bude primerane reagovať, ak Severoatlantická aliancia dodá Ukrajine lietadlá a systémy protivzdušnej obrany.

Vo vyhlásení, ktoré predniesol na porade s predstaviteľmi svojho rezortu, Šojgu uviedol, že hlavné úlohy prvej etapy vojenskej operácie ruských jednotiek na Ukrajine boli splnené, pričom ukrajinské ozbrojené sily utrpeli značné škody. Spresnil, že letectvo a systém protivzdušnej obrany Ukrajiny boli prakticky zničené a námorné sily prestali existovať.

Informoval, že zo 152 lietadiel, ktoré mala Ukrajina pred začiatkom ruskej operácie, ich bolo zničených 123. Ukrajina prišla aj o 77 zo 149 vrtuľníkov, ako aj o 152 zo 180 systémov protivzdušnej obrany dlhého a stredného doletu.

„Značné straty utrpeli všetky formácie pozemných a leteckých útočných vojsk,“ uviedol minister vo vyhlásení odvysielanom televíziou Rossija 24. Web Sky News pripomenul, že Šojgu, ktorý je považovaný za blízkeho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina, sa v utorok objavil na verejnosti prvýkrát od 11. marca.

TASR

By Archa21