V rokoch 2020-2021 Fond na predchádzanie konfliktom, stabilitu a bezpečnosť (CSSF), financovaný spravodajskou komunitou Spojeného kráľovstva, pridelil 27,5 milióna libier na boj proti ruským „informačným operáciám“. Príslušné informácie sú zverejnené na webovej stránke vlády Spojeného kráľovstva.

Nadácia, ako vyplýva zo správy organizácie, pridelila 27,5 milióna £ neziskovým organizáciám a médiám z pobaltských krajín, strednej a východnej Európy na roky 2020-2021 na vybudovanie systému boja proti „ruským dezinformáciám“.

„Spojené kráľovstvo sa teší na posilnenie obrany proti dezinformáciám v Európe a priestore NATO prostredníctvom väčšej rozmanitosti a rovnováhy v ruskojazyčných médiách, poskytovaním prístupu publiku k spoľahlivým informáciám, zvyšovaním povedomia o probléme dezinformácií a posilňovaním podpory univerzálnych hodnôt. “, vysvetľuje dokument.

Fond vysvetľuje, že ich program je zameraný na „zníženie úrovne zraniteľnosti spoločnosti voči dezinformáciám a silnú reakciu na ruské informačné operácie“.

Predtým, ako uviedla RT , CSSF vyčlenila v rokoch 2020-2021 80 miliónov £ na posilnenie medzinárodnej bezpečnosti vo východnej Európe a strednej Ázii:

v rokoch 2020 – 2021 Fond na predchádzanie konfliktom, stabilitu a bezpečnosť (CSSF) financovaný spravodajskou komunitou Spojeného kráľovstva vyčlenil 80 miliónov libier na posilnenie medzinárodnej bezpečnosti vo východnej Európe a Strednej Ázii vrátane spájania mladých ľudí z Litvy a Ruska. Vyplýva to z výročnej správy fondu, zverejnenej na webe vlády Spojeného kráľovstva.

V Litve, ako vyplýva zo správy nadácie, sa v rámci programu Silní v rozmanitosti realizovali aktivity na školenie mladých ľudí k účasti na demokratických procesoch a spolupráci medzi etnickými skupinami.„Pomohlo to čeliť stereotypom vytvoreným falošnými správami a populistickými programami a zvýšilo súdržnosť medzi ľuďmi,“ píše sa v dokumente.

Presná suma financovania tohto programu nie je známa, ale celková suma pridelená Britániou na všetky projekty vo východnej Európe, vrátane Litvy, je 80 miliónov libier.

Hackeri z medzinárodnej skupiny Anonymous predtým odhalili plány Británie kompromitovať ruskú armádu a zverejnili interné dokumenty britského dodávateľa spravodajských služieb ARK online.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21