Ministerstvo hospodárstva spustilo architektonickú súťaž na projekt rekonštrukcie liečebných kúpeľov v Sliači, informoval na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Súťaž je medzinárodná a odmena pre jej víťaza sa predpokladá vo výške okolo 800 000 eur. Jej víťaz má byť známy v júli.

Majiteľom kúpeľov Sliač je štátna firma MH Manažment. Sulík chce z nich urobiť „výkladnú skriňu slovenského kúpeľníctva“. Ako uviedol, rekonštrukciu zaplatí MH Manažment z peňazí, ktoré tento štátny podnik zarobí. Financovanie z eurofondov je „ak nie nemožné, tak určite extrémne komplikované,“ dodal.

Cena rekonštrukcie sa vyšplhá na niekoľko desiatok miliónov eur.

Termálne pramene v Sliači sú známe už viac ako 700 rokov, no prvý kamenný kúpeľný dom v areáli vybudovali až v roku 1818, uvádza web kúpeľov. „Najstaršia písomná zmienka o sliačskych prameňoch pochádza z roku 1244, z čias kráľa Bela IV., keď bol Zvolen povýšený na slobodné kráľovské mesto,“ dodáva web.

Kúpele Sliač sú unikátne v tom, že ako jediné na Slovensku používajú na liečbu prírodný žriedlový plyn, nie umelo dodaný. Výdatnosť kúpeľného prameňa je 5 litrov vody a 10 litrov plynu za sekundu. Okrem kúpeľného prameňa tu vyvierajú ďalšie 4 – Štefánik, Bystrica, Lenkey a Adam.

Kúpele sú preslávené liečebnými účinkami pri chorobách srdca a ciev či pohybového aparátu, uvedené pramene však tiež pomáhajú pri liečbe ochorení žalúdka, močovej sústavy, štítnej žľazy, očí, ale voda zo Sliača je nápomocná napr. aj pri rakovine.

V Sliači sa liečili mnohé slávne osobnosti, napr. Božena Němcová, Ján Smrek, Božena Slančíková-Timrava, Edvard Beneš či Tomáš Garrigue Masaryk.

Niekoľko z budov i kúpeľný park sú národnými kultúrnymi pamiatkami. 

Cieľom je profesionálna rekonštrukcia

Predseda predstavenstva kúpeľov Martin Beňuch priblížil, že areál i budovy sa už dočkali drobných vylepšení, no „dlhodobým cieľom je odborne a profesionálne zrekonštruovať všetky budovy.“ Architektonická súťaž je anonymná, od štvrtka (13. 1.) je zapísaná aj v registri Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Jej víťaza vyberie odborná a medzinárodná porota, v ktorej budú mať zastúpenie okrem renomovaných architektov aj ministerstvo hospodárstva a zástupcovia kúpeľov v Sliači. Ide o dvojetapovú súťaž, lehota na odovzdanie návrhov v prvej etape trvá do 5. apríla, v druhej do 28. júna. Víťaz by mal byť známy v júli tohto roku.

Po rekonštrukcii sa kapacita kúpeľov zvýši zo súčasných 370 na vyše 1 000, región kúpele tiež obohatia o nové pracovné miesta.

„Určite sú aj dôležitejšie veci na tomto svete a s istotou chlieb nebude lacnejší. Čiže schuti si kopnúť má každý dosť dôvodov. Napriek všetkému tomuto mi dovoľte Vám dať na známosť, že sme vyhlásili architektonickú súťaž na postupnú rekonštrukciu národnej pamiatky,“ napísal minister hospodárstva na Facebooku.

„Budeme mať masterplan a rekonštruovať tak, ako nám to dovolia finančné zdroje. Začneme budovami, ktoré sú prázdne, lebo sú zdevastované. Avšak už dnes sa dejú po rokoch rokúcich drobné zlepšenia, stáli hostia vedia o čom hovorím. Tak držte palce, nech sa podarí navrátiť zašlú slávu tomuto skvostu slovenského kúpeľníctva,“ informoval.

Zdroj

By Archa21