Srbsko na sobotňajšej vojenskej prehliadke blízko Belehradu prvýkrát predstavilo verejnosti moderný čínsky systém protivzdušnej obrany FK-3.

Peking predstavuje momentálne pre vojensky neutrálne Srbsko jedného z hlavných partnerov. Balkánska krajina ašpiruje aj na členstvo v Európskej únii a súčasne udržuje priateľské vzťahy s nábožensky a kultúrne spriazneným Ruskom.

Čínsky systém FK-3 je podobný ruskému systému S-300 alebo americkému systému Patriot. Srbsko ho zakúpilo v roku 2019 a prevzalo začiatkom tohto mesiaca. V súčasnosti je jedinou európskou krajinou, ktorá prevádzkuje tento raketový systém, ako aj čínske bojové drony CH-92A.

Srbský prezident Aleksandar Vučić si po boku armádnych veliteľov na základni Batajnica prezrel čínsky systém a potom sledoval akrobatickú show, ktorú predvádzali modernizované stíhačky MiG-29 darované balkánskej krajine Ruskom.

„Som hrdý na srbskú armádu, som hrdý na veľký pokrok,“ citovala Vučiča agentúra Reuters. „Chystáme sa výrazne posilniť naše stíhacie letectvo (…) Srbsko je neutrálna krajina a musí nájsť riešenia, ktoré mu umožnia ochrániť svoje nebo a svoj štát,“ dodal.

Dodávka raketového systému FK-3 prinútila niekoľko západných krajín vrátane Nemecka upozorniť Srbsko, že sa od neho ako od krajiny kandidujúcej na členstvo v EÚ očakáva zladenie zahraničnej politiky s dvadsaťsedmičkou. Západ po začiatku vojny na Ukrajine tlačí na Belehrad, aby sa pripojil k protiruským sankciám. To Vučić doteraz odmieta.

Prepravu systému FK-3 šiestimi obrovskými čínskymi dopravnými lietadlami Y-20 do Srbska pred viac ako troma týždňami analytici hodnotili ako demonštráciu sily.

Peking vníma Srbsko ako súčasť iniciatívy nového Hodvábneho chodníka, ktorého cieľom je vytvárať nové obchodné príležitosti pre čínske firmy. V balkánskej krajine už Čína investovala miliardy eur, väčšinou vo forme pôžičiek na výstavbu infraštruktúrnych či energetických projektov.

Zdroj: Pravda, ČTK

By Archa21