Dvoje hlavné srílanské noviny: anglický denník The Island, spolu so sesterským sinhálskym denníkom Divayina v sobotu 26. marca pozastavili svoje vydávanie pre nedostatok novinového papiera a eskaláciu cien z dôvodu hlbokej hospodárskej krízy v krajine. Dovozné náklady na novinový papier výrazne vzrástli začiatkom tohto mesiaca po tom, ako centrálna banka Srí Lanky devalvovala rupiu voči americkému doláru.

Srí Lanka čelí najväčšej devízovej kríze všetkých čias, pretože pandémia zasiahla príjmy krajiny z cestovného ruchu a remitencií. Ochromený lukratívny sektor cestovného ruchu bol kľúčovým zdrojom pre ekonomiku krajiny.

Nedostatok devíz vyvolal akútnu hospodársku a energetickú krízu

V marci 2020 vláda zaviedla široký zákaz dovozu, aby ušetrila cudziu menu a v auguste 2021 vyhlásila núdzovú ekonomickú situáciu, aby mala pod kontrolou prudko rastúce ceny potravín. Situácii to veľmi nepomohlo.

Nedostatok potravín, palivaplynuliekov, či dokonca autodielov, spôsobený vyššími cenami, strpčuje každodenný život v krajine. Minulý mesiac vzrástli ceny potravín o 25%, pričom celková inflácia dosiahla 17,5 percenta, čo je piaty mesačný rekord za sebou.

9. marca 2022 Srí Lanka uvalila dovozné obmedzenia na 367 položiek, ako napr. ovocie, mliečne výrobky a ryby v snahe vyriešiť nedostatok devíz. 

Náhly rast cien kľúčových komodít a nedostatok pohonných hmôt prinútil desiatky tisíc ľudí stáť v rade pred čerpacími stanicami. Miestny dodávateľ LIOC Indian Oil Corporation pristúpil k ďalšiemu zvýšeniu cien benzínu s účinnosťou od piatkovej polnoci. Išlo už o štvrté zvýšenie cien od februára.

Ľudia musia denne znášať niekoľkohodinové výpadky elektriny, pretože tepelným generátorom došla ropa. Začiatkom marca 2022 muselo zatvoriť približne 1 000 pekární pre nedostatok plynu.

Krajina sa zmieta v najhoršej finančnej kríze od získania nezávislosti v roku 1948 – jej použiteľné rezervy v cudzej mene klesli v roku 2022 pod 1 miliardu USD. Srí Lanka môže čoskoro čeliť platobnej neschopnosti štátneho dlhu a preto požiadala Medzinárodný menový fond (MMF) o záchranu.

Bezprecedentná kríza

Za posledných päť desaťročí Srí Lanka uskutočnila viacero rozvojových projektov, ktoré boli financované prostredníctvom zahraničných pôžičiek. Do roku 1989 dosahoval verejný dlh Srí Lanky 109 percent jej HDP, ale krajina ho dokázala zvládnuť s podporou MMF, keďže išlo o zvýhodnené pôžičky s nízkymi úrokovými sadzbami (nie trhovými) a dlhšou dobou návratnosti. 

Po skončení 30-ročnej občianskej vojny v roku 2009 potrebovala krajina opätovný rozvoj infraštruktúry a opäť si požičala. Zvýšila tak závislosť od bankových úverov, najmä od Exim Bank of China. Išlo o komerčné pôžičky s kratšou dobou splácania. Do konca roka 2020 viac ako polovicu zahraničných pôžičiek Srí Lanky tvorili nezvýhodnené, komerčné pôžičky. Počas pandémie sa dlhová situácia zhoršila a len v roku 2022 krajina evidovala dlhový záväzok vo výške 7 miliárd USD.

Centrálna banka 9. marca 2022 devalvovala rupiu, čo spôsobilo pokles hodnoty meny o viac ako 30 %.

Palivová kríza a padajúce domino

Hoci náznaky sa objavili už v predchádzajúcich mesiacoch, začiatkom marca Srí Lanka zaznamenala vážny nedostatok palív, z dôvodu chýbajúcej cudzej meny na dovoz a doplnenie zásob. Trhová cena pohonných hmôt okamžite vzrástla o viac ako 12 %. Spôsobilo to ochromenie verejnej dopravy, veľa autobusov bolo odstavených a taxikári museli čakať hodiny v radoch na nákup paliva, pretože niektoré čerpacie stanice obmedzili predaj na maximálne desať litrov na zákazníka. Dvadsiateho marca zomreli dvaja starší ľudia pri čakaní na palivo. Posledný týždeň zomreli najmenej štyria ľudia v nekonečných radoch na pohonné hmoty.

Dňa 18. marca 2022 úrady oznámili, že záverečné skúšky škôl v Západnej provincii Srí Lanky budú odložené z dôvodu nedostatku papiera a atramentu.

15. marca 2022 sa pred prezidentskou kanceláriou zhromaždili desaťtisíce demonštrantov na čele s prívržencami opozície Spojených ľudových síl, ktorí požadovali odstúpenie prezidenta Gotabayu Rajapaksu. Zástupkyňa šéfredaktora The Sunday Morning o tom informovala na Twitteri:

Občania na rôznych miestach Srí Lanky, dokonca aj v malom počte, organizujú nezávislé protesty, aby dali najavo svoj hnev voči vláde v súvislosti so súčasnou krízou.

22. marca Srí Lanka rozmiestnila vojakov na stovkách čerpacích staníc po celej krajine, aby pomáhali s distribúciou paliva a riešili protesty.

Na záchranu budú potrebné ďalšie pôžičky

Minulý týždeň srílanská vláda oficiálne požiadala Medzinárodný menový fond (MMF) o podporný program na pomoc krajine.

Srílanská vláda v súčasnosti rokuje s Čínou o dodatočnom financovaní vo výške 2,5 miliardy USD. Od vypuknutia pandémie Čína poskytla Srí Lanke finančnú pomoc vo výške 2,8 miliardy USD vrátane menového swapu v hodnote 1,5 miliardy USD.

India nedávno oznámila, že poskytne Srí Lanke úverovú linku vo výške 1 miliardy USD ako súčasť svojej finančnej pomoci, ktorá má krajine pomôcť vyrovnať sa s hospodárskou krízou. 17. marca podpísali dohodu, ku ktorej bol pridaný menový swap vo výške 400 miliónov USD. Naí Dillí vo februári poskytlo Kolombu úverovú linku vo výške 500 miliónov dolárov na nákup ropných produktov.

Zdroj

Zdroj

Zdroj

By Archa21