Srí Lanke, ostrovnému štátu zvieranému najhoršou ekonomickou krízou za sedemdesiat rokov, došlo palivo. Utorok je podľa tamojšej vlády posledným dňom, na ktorý ešte stačia zásoby pohonných hmôt. Energetická kríza je pri tom len jedným z mnohých prejavov ekonomického kolapsu krajiny.

Srílanský premiér Ranil Wickremesinghe v televíznom prejave priznal, že krajina naliehavo potrebuje len na pár nasledujúcich dní 75 miliónov dolárov, aby mohla pokryť náklady na tie najnutnejšie dovozy. Centrálna banka navyše podľa neho bude musieť tlačiť nové peniaze na pokrytie miezd štátnych zamestnancov. „Som prinútený povoliť tlač peňazí. Musíme ale mať na pamäti, že to povedie k znehodnoteniu rupie,“ dodal nový premiér.

Premiér zložil prísahu do rúk prezidenta po tom, čo v pondelok 9. mája odstúpil celý kabinet na čele s prezidentovým bratom Mahindou Radžapaksom. Vlna násilností začala, keď sa stovky priaznivcov vládnucej strany zhromaždili pred jeho sídlom a potom sa vydali na pochod k prezidentskému palácu, kde už niekoľko týždňov pokojne protestovali protivládni demonštranti. Na záberoch zo zahraničného spravodajstva bolo vidieť, ako skupiny mužov, z ktorých niektorí boli ozbrojení kovovými tyčami, napádajú protivládnych demonštrantov a zapaľujú ich stany.

Ekonómii štátu zasadil ťažkú ​​ranu covid, potom nasledoval prudký rast cien energií, do toho sa pridali aj neuvážené daňové škrty. Chronický nedostatok devíz a rýchlo rastúca inflácia spôsobili nedostatok kľúčových liekov, palív a ďalších kľúčových položiek. Logickým vyústením súčasnej situácie sú nekonečné rady pri čerpacích staniciach.

„Stojím v rade už viac ako šesť hodín,“ povedal agentúre Reuters jeden z rikšov v najväčšom meste Colombu. „Strávime tu šesť až sedem hodín, len aby sme mohli natankovať.“

Koniec krízy je pritom v nedohľadne. „Nasledujúcich niekoľko mesiacov bude najťažších v našich životoch,“ uviedol premiér Wickremesinghe. „Musíme sa pripraviť urobiť niektoré obete a čeliť výzvam tejto doby,“ dodal. Nádej sa podľa neho upína k dodávkam benzínu a nafty z Indie, ktorá by krajine mala poskytnúť aj potrebnú pôžičku. Ako jedno z riešení sa ponúka aj privatizácia štátnych aerolínií.

Video:

Zdroj: idnes.cz

By Archa21