Podľa Ruska zaútočila v piatok ukrajinská armáda pomocou taktického raketového systému Točka-U na civilné ciele v Kramatorsku, v Doneckej ľudovej republike (DĽR). Zvyšky rakety sa našli neďaleko železničnej stanice. Ukrajinská strana šíri fámy, že útok má na svedomí Ruská federácia (RF). „Ruská armáda takéto raketové systémy neprevádzkuje,“ zdôraznil Vyšetrovací výbor RF. Aj tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov potvrdil, že ruské ozbrojené sily nepoužívajú typ rakiet, ktoré boli použité v Kramatorsku.

Počet obetí raketového útoku na železničnú stanicu stúpol na 50, medzi mŕtvymi je aj päť detí. Odhady počtu zranených sa pohybujú do 300. Starosta mesta Kramatorsk Oleksandr Hončarenko pre ukrajinskú televíziu povedal, že zraneným pomáha 30 až 40 chirurgov a nemocnice nezvládajú prijímať pacientov.

Stanicu zasiahli dve rakety

Kramatorsk je jednou z najvýchodnejších ešte stále fungujúcich železničných staníc, kde bolo v čase útoku plno ľudí, ktorí sa snažili dostať do vlakov odchádzajúcich z oblasti. Ukrajinské úrady krátko pred incidentom vyzvali obyvateľov Luhanskej, Doneckej a Charkovskej oblasti na evakuáciu. 

Podľa veliteľstva obrany DĽR útok na Kramatorsk vykonali Ozbrojené sily Ukrajiny. Rezort zdôraznil, že tento typ zraní nie je v prevádzke ani v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, ani v Rusku. Sovietsky raketový systém, poznamenalo veliteľstvo, je schopný vysielať strely na vzdialenosť 70 kilometrov.

Ruské ministerstvo obrany poprelo účasť na raketovom útoku na Kramatorsk. Zdôraznilo, že v piatok 8. apríla nemali ruské ozbrojené sily v Kramatorsku žiadne palebné misie. Podľa ruského ministerstva obrany útok na stanicu vykonali ukrajinskí vojaci z oblasti Dobropolye, mesta ležiaceho 45 kilometrov od miesta činu.

Predseda Vyšetrovacieho výboru Ruska (TFR) Alexander Bastrykin nariadil začať vyšetrovanie provokatívnej akcie ukrajinskej armády, ktorá sa snaží preniesť zodpovednosť na ruskú armádu, napísali RIA Novosti. Vyšetrovatelia musia právne posúdiť činy tých, ktorí vydali a vykonali príkaz na ostreľovanie civilistov v rámci trestného konania o použití zakázaných prostriedkov a metód vedenia vojny. Bastrykin tiež požaduje preveriť, kto sa podieľal na šírení nepravdivých informácií, že rakety Tochka-U údajne vypálili ruské jednotky.

Zdroj: lenta.ru

By Archa21