Futbalisti Maďarska zdolali 4. júna v zápase Ligy národov Anglicko 1:0. Zápas poznačili ešte pred jeho výkopom domáci detskí fanúšikovia, keď vypískali anglických hráčov, ktorí si kľakli na jedno koleno na vyjadrenie nesúhlasu s rasizmom.

Maďarský futbalový zväz (MLSZ) čelí trestom od Európskej futbalovej únie a Medzinárodnej futbalovej únie (za správanie priaznivcov počas vlaňajších majstrovstiev Európy a kvalifikácie MS v Katare). Obe organizácie potrestali Maďarsko zákazom divákov na domácich stretnutiach vrátane toho sobotného proti Anglicku, na ktoré MLSZ pustil vyše 30 000 detí v sprievode 3 000 dospelých. S jedným dospelým teda do Puškášovej arény prišlo asi 10 detí.

Sobotný zápas sa technicky hral za zatvorenými dverami. V článku 73 disciplinárneho ustanovenia UEFA sa však uvádza, že určité výnimky sú možné, vrátane „detí mladších ako 14 rokov“, pokiaľ majú riadny sprievod zo škôl alebo futbalových akadémií. Britská tlač píše, že kľačiacim hráčom Albionu sa maďarskí detskí diváci vysmiali. „Kľačiaci anglickí hráči boli zosmiešňovaní maďarským davom. Väčšinou deťmi,“ hovorí napríklad BBC.

„Netuším, prečo sa diváci zachovali takto. Mladí fanúšikovia pritom často ani nevedia, prečo to robia. Ovplyvňujú ich starší. Stále sa s tým stretávam aj na našich štadiónoch,“ povedal k incidentu manažér Anglicka Gareth Southgate.

Kľačanie pred športovými zápasmi sa začalo v USA, kde je vnímané aj ako vyjadrenie podpory voči kontroverznému rasovému hnutiu Black Lives Mater.

Manažér Southgate to opísal ako „zdedené myslenie“ po rodičoch: Samozrejme, rozumiem myšlienke pustiť deti dnu, s dobrým úmyslom. Je však veľký rozdiel medzi zorganizovaním celodenného výletu pre niektoré deti a prepchaním štadióna desiatkami tisíc divákmi, ktorí môžu vypískať protirasistické gesto hosťujúceho tímu.

„Keď bola stanovená sankcia, mala by sa plne uplatniť,“ uviedla po zápase európska antidiskriminačná skupina Fare. „Nie je to prvýkrát, čo deti na štadióne ukázali rovnaké vzorce správania ako dospelí. Videli sme prípady rasizmu páchané deťmi na európskych štadiónoch.“

Zoltan Kovacs sa zastal maďarských fanúšikov.

Zoltan Kovacs obhajoval maďarské deti, ktoré vypískali Anglicko.

Maďarský štátny tajomník pre medzinárodnú komunikáciu a vzťahy Zoltan Kovacs však kritiku opätoval. Kovacs sa na Twitteri zastal mladých fanúšikov a nazval tých, ktorí sú naštvaní incidentom, „idiotmi“.

Na Twitteri napísal: „Každý, kto si myslí, že deti navštevujúce futbalový zápas v Budapešti môžu byť obviňované z akéhokoľvek politického vyhlásenia, je skutočne idiot. Gratulujem nášmu národnému tímu, tlieskame 35 000 deťom.“

Zdroj: www.express.co.uk

By Archa21